BRATISLAVA - Súčasný počet poslancov Národnej rady SR je zbytočne vysoký, preto ho treba znížiť zo 150 na 79. Navrhuje to štvorica Obyčajných ľudí (OĽ) pod vedením Igora Matoviča (nezávislý), ktorý dnes predstavil asi pred 30 zákonodarcami prítomnými v sále svoj návrh ústavného zákona.
Poslanec na záver desiateho rokovacieho dňa 18. schôdze vysvetlil, že číslo 79 je počet totožný s počtom okresov a ide o zníženie približne o polovicu.
"Kým som nebol v NR SR, myslel som si, že veľa poslancov je tu zbytočných. Teraz som o tom presvedčený," vyhlásil Matovič s tým, že v parlamente sedí veľa darmožráčov. Podľa neho so zreteľom na to, že od vzniku samostatnej SR v každom z doterajších volebných období vždy nezanedbateľná časť poslancov dlhodobo a preukázateľne nevykonávala a nevykonáva svoju činnosť tak, ako by bolo vzhľadom na ich postavenie a funkciu žiadané, dochádza nielen k plytvaniu verejnými zdrojmi, ale aj neefektívnemu vykonávaniu mandátu, ktorý získali od občanov.
Zmena, na schválenie ktorej je potrebných aspoň 90 hlasov, by mala platiť až od nasledujúceho riadneho volebného obdobia. Matovič predpokladá, že takýto krok by pri priemernej mzde o štyri roky na úrovni asi 880 eur znamenal ročnú úsporu minimálne vo výške 7,6 milióna eur, čo je spolu za štvorročné volebné obdobie viac ako 30 miliónov eur.
Matovič napriek tomu neverí, že návrh OĽ parlament podporí. Poukázal pritom na vyprázdnenú rokovaciu sálu. "Už sú na ceste domov. Teraz je tu maximálne 30 poslancov. Ale platených je 150," zdôraznil. Podľa jeho slov predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) klame, keď tvrdí, že poslanci, ktorí nie sú v čase rokovania v pléne, pracujú v kanceláriách niekde v budove.
Spravodajca k návrhu ústavného zákona Martin Poliačik (SaS) ho navrhol vrátiť predkladateľom na dopracovanie. Dôvodom je podľa neho to, že Matovič s kolegami predložili len novelu ústavy a zmeny ďalších súvisiacich právnych predpisov absentujú. "Vítam snahu o diskusiu o tom, že či 150 poslancov je veľa alebo málo, lebo s rovnakou otázkou sme aj my v SaS prichádzali do politického zápolenia a bola aj súčasťou nášho referenda. Zároveň musím dbať na to, aby každý zákon bol na Slovensku vykonateľný," upozornil. Preto apeluje aj na predloženie novelizácie volebného zákona a ak sa tak v budúcnosti stane, je pripravený to podporiť.
Matovič si však myslí, že sa to dá dobehnúť v druhom čítaní pozmeňovacím návrhom. "Mrzí ma tento prístup strany SaS, lebo je to dôkaz, že ten, kto chce, hľadá spôsoby, ten kto nechce, hľadá dôvody," odkázal svojim exkolegom z klubu liberálov. Matoviča v tejto polemike podporil Kamil Krnáč (SaS), ktorý je pripravený návrh Obyčajných ľudí podporiť.
Dôvody na zníženie počtu zákonodarcov však nevidí Ondrej Dostál (Most-Híd). Potrebný pozmeňovací návrh by mal podľa neho príliš veľký rozsah, čo nie je ani podľa Poliačika technicky korektné. "Budem hlasovať proti, nemyslím, že počet poslancov sa má znižovať, nemyslím si, že o tom máme hovoriť spôsobom, že si z prsta vycucáme nejaké číslo a nemyslím si, že vždy platí, že menej je lepšie. Mňa žiadny z tých argumentov nijako nepresvedčil," vyhlásil Dostál v rozprave, v ktorej vystupujú výlučne koaliční poslanci.
Martin Chren (SaS) označil Matovičov návrh kvôli ďalším chýbajúcim novelám za odfláknutý. Matovič mu odkázal, že keď bol Chren štátnym tajomníkom na ministerstve hospodárstva, bežne sa na parlamentnom výbore prijímali pozmeňovacie návrhy, ktoré mali násobne väčší rozsah ako samotný zákon z ich ministerstva.
Do rozpravy k tomuto bodu sú prihlásení ešte traja poslanci. K vystúpeniu sa dostanú vo štvrtok (2.6.) o 09.00 h, hlasovať sa bude o 11.30 h.