BRATISLAVA - Vôbec nie je problém, kto bude generálny prokurátor, ale akým spôsobom bude zvolený, tvrdí podpredseda parlamentu a predseda Smeru-SD Robert Fico.
Zvoľte koho chcete, ale zvoľte ho v tajnej voľbe, vyzval koalíciu v dnešnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo Fico. Keby ste Čentéša (Jozef Čentéš - kandidát koalície) zvolili normálne v tajnej voľbe, prišiel by som a podal mu ruku, odkázal Fico. Tajná voľba bola vždy tajná, teraz kvôli sebe samým, nie demokracii či transparentnosti mení koalícia spôsob voľby. Podpredseda parlamentu a podpredseda KDH Pavol Hrušovský priznal, že dôvodom je aj neschopnosť zvoliť generálneho prokurátora v tajnej voľbe. "Toto treba čestne priznať," vyhlásil Hrušovský s tým, že nejde o účelovú zmenu, pretože novela rokovacieho poriadku neprikazuje robiť všetky voľby verejne, ale dáva možnosť rozhodnúť sa poslancom, že či budú hlasovať verejne alebo tajne.
Voľba nebola demokratická, opäť bol použitý kontrolný mechanizmus, tvrdí o poslednej voľbe Fico. Ako tvrdí, na základe tzv. Radičovej kódu sa poslanci mohli sa identifikovať podľa toho, kto ako preškrtol hlasovací lístok. Fico to nazval kartelovou dohodou. "To sú konštrukcie pána predsedu," tvrdí Hrušovský. Voľba bola demokratická, tajná a slobodná, vyhlásil. Pozerať sa na to, kto ako označil lístok, považuje Hrušovský za "detinský prístup k vyhodnoteniu výsledkov volieb". Fico očakáva, že zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý sa obráti na ústavný súd.
Ako vyhlásil Hrušovský, pred voľbou bola dohoda, že koalícia nepodporí bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Do novej voľby vyjadrili koaliční lídri podporu doterajšiemu kandidátovi Jozefovi Čentéšovi. Hrušovský tvrdí, že má aj väčšinovú podporu poslaneckého klubu KDH "Ja pána Čentéša podporím," vyhlásil Hrušovský s tým, že názor ostatných poslancov bude jasný po zasadnutí poslaneckého klubu budúci týždeň. To, že je proti Čentéšovi, už totiž prezentoval Pavol Abrhan z KDH.
Predseda parlamentu Richard Sulík hneď v úvode schôdze, ktorá sa začala v utorok, stiahol z rokovania parlamentu novelu zákona o DPH, ktorou Smer-SD navrhoval zníženie DPH z 20 na 19 percent, tiež novelu o osobitnom zdanení bánk a novelu o štátnom občianstve. Dôvodom bolo, že parlament odmietol tieto návrhy v posledných šiestich mesiacoch a rokovací poriadok neumožňuje, aby parlament o rovnakej norme rokoval v priebehu polroka. Smer sa voči tomu ohradil a nasledovala slovná prestrelka. Fico tvrdí, že koalícia surovo vyhodila z programu návrhy, ktoré dávajú peniaze do rozpočtu, ale nechala tam návrhy, ktoré poškodzujú ľudí. "Tu musím povedať, že nebol dodržaný rovnaký postup v prístupe k návrhom zákonov, ktoré predkladá koalícia a ktorý predkladá opozícia zo strany Národnej rady Slovenskej republiky," priznal Hrušovský. O veci hlasoval parlament a keď Sulík nesúhlasil so zaradením týchto bodov, vystúpil Smer a žiadal hlasovanie. Hrušovský si nemyslí, že tam bol silný politický dôvod, poslanci sa riadili odporúčaním ústavnoprávneho výboru, ktoré hovorilo o nezaradení návrhov. Ešte nie je isté, či Smer navrhne odvolanie Sulíka. Fico vyhlásil, že budú uvažovať o tom, ako sa k Sulíkovi postavia.