BRATISLAVA - Pri povodniach sa treba vyhýbať zatopeným oblastiam, pokiaľ to nejde, ľudia by mali vstupovať iba do stojatej vody.
"Nikdy nevstupujte do prúdiacej vody. Prúd vody je veľmi nebezpečný a môže spôsobiť pri rýchlom stúpnutí hladiny utopenie. Prúdenie vody si overte vhodením kusa dreva na hladinu vody," odporúča hlavný hygienik SR Ivan Rovný.
Pozor tiež treba dávať na to, kam človek stúpa. Povrch pod hladinou môže byť pokrytý črepinami skla alebo klincami, v záplavových oblastiach treba preto siahnuť po pevnej obuvi. Naopak, nemá sa tam jazdiť autom. "Môže byť zaplavené, strhnuté prúdom alebo náhlou prívalovou vlnou," varuje Rovný.
V prípade povodní treba ihneď vypnúť prívod elektrickej energie do domu. Je nevyhnutné sa tiež vyhýbať elektrickému vedeniu a zapnutým elektrickým spotrebičom. "Voda je dobrým vodičom elektrického prúdu," pripomenul hlavný hygienik.
Pokiaľ opúšťate dom, má sa vypnúť hlavný prívod elektrického prúdu. "Pokiaľ ste to nestihli a vraciate sa po záplave, urobte to ako prvú vec ešte pred prehliadkou domu. Zatopené elektrické prístroje vyžadujú pred opätovným uvedením do prevádzky odbornú prehliadku," upozornil Rovný. Pozor treba dávať aj na možný únik plynu či narušené komíny. V dome sa nesmú používať benzínové agregáty, dôvodom je smrteľný oxid uhoľnatý.
Pri vzniku povodne je potrebné sa po celý čas riadiť pokynmi povodňových orgánov, polície a záchranárov a rešpektovať oficiálne informácie o vývoji situácie. Zbytočné neriskovanie má byť samozrejmosťou. Ako pripomenul Rovný, treba tiež varovať ostatných ohrozených, pomáhať starým, bezvládnym a deťom bez dozoru. Najprv sa chráni zdravie a až potom majetok.