Divácky jednoznačne najvyhľadávanejšou festivalovou sekciou je Medzinárodná súťaž krátkych filmov. Tento rok predstaví celkom 43 krátkych filmov z 21 krajín, v rámci ktorých budú uvedené aj dve slovenské študentské snímky z VŠMU, hraný film Ďakujem, dobre Mátyása Priklera a animovaný Dravý vták Petra Budinského.
O prestížne ocenenie Na ceste a finančnú prémiu 5 tisíc € sa bude okrem iných uchádzať víťaz súťaže krátkych filmov Artfilmu 2006, francúzsky režisér Jean-Gabriel Périot so svojou snímkou Delikátne umenie obušku, o zaujímavo zvládnutom policajnom zákroku. „Veteránom“ sekcie je tiež nemecký režisér Harald Schleicher, ktorý mal v súťaži po minulé dva roky vždy jeden film. Tentoraz sa predstaví hneď dvomi snímkami Naval špeka a Dym v tvojich očiach. Pre svoje experimentálne diela využíva metódu „found – footage“, ktorou skladá tematicky rovnaké fragmenty z existujúcich filmov, čím vytvára novú filmovú realitu.
Zaujímavým titulom s vtipnou pointou je Čaro jednej noci amerického režiséra Petra Bessona, ktorý má na svojom konte už osemnásť filmových ocenení a prináša jedinečný pohľad na to, čo je muž schopný spraviť, keď sa zamiluje. Zlatého Medveďa v kategórii najlepší krátky film z tohtoročného Berlína má švédsky film Incident pred bankou Rubena Östlunda, ktorý môžu diváci brať aj ako rýchlokurz, na čo si treba dať pozor a čoho sa vyvarovať, ak by sa chystali na bankovú lúpež. Zvláštnu cenu poroty na prestížnom festivale v Clermont – Ferrand získala nórska snímka Ella (r. H. Larsen). Rozpráva krátky, ale silný príbeh o asi tej najnepríjemnejšej babičke na svete, ktorá však pod protivnou maskou, skrýva šokujúce tajomstvo z minulosti. Z rovnakého festivalu si cenu Grand Prix National Competition odniesla čierna komédia Kde je Kim Basinger? (r. E. Deluc) o nástrahách nočného života v Buenos Aires.
Najkratším filmom v súťaži je Da Vinciho časový kód (r. G. Alkabetz), ktorý trvá len tri minúty. Aj tie však stačia na jedinečné preskúmanie Poslednej večere, slávneho Leonardovho obrazu a hľadania doteraz skrytých významov. Naopak najdlhšou snímkou je slovenský film Ďakujem, dobre (r. M. Prikler), ktorý má až 40 minút a pre účasť v súťaži mu bola udelená výnimka, keďže maximálna povolená dĺžka je 30 minút. Film sa tento rok dostal do oficiálneho výberu súťažnej študentskej sekcie Cinefondation v Cannes.
V ponuke krátkych súťažných filmov Art Film Festu je však množstvo ďalších zaujímavých príbehov. Záber s kačicami (r. K. Almandoz) divákom priblíži doteraz prehliadaný fenomén svetovej kinematografie – zábery s prechádzajúcimi kačicami, Glenn Owen Dodds (r. F. Bailey) prináša svojrázny pohľad na to, ako asi pracuje Boh, Technik (r. S.O. Fecteau) odhaľuje, čo všetko dokáže spraviť s obsahom televíznych správ obyčajný opravár a Starý známy príbeh (r. J. L. Montesinos) dokazuje, že dobre a presvedčivo podaný príbeh, dokáže strhnúť každého poslucháča.
To všetko a ešte viac uvidia festivaloví návštevníci v Medzinárodnej súťažnej sekcii krátkych filmov.