BRATISLAVA – Bývalý šéf vojenského spravodajstva sa mohol dostať k lukratívnemu fleku v Bruseli. Dokumenty naznačujú, že Roman Mikulec, ktorý dal skartovať informácie o údajnom tunelovaní u vojenských tajných mal namierené na miesto, na ktorom si mohol zarobiť až 15 tisíc eur mesačne. Kauza mu to zmarila.
Šéf VSS Roman Mikulec je jedným z tých, ktorí vypovedali na výbore pre kontrolu tajných služieb. Podľa informácii Topiek mal eminentný záujem o vyslanie na džob snov v rámci ministerstva obrany.
Mikulec už v čase, keď sa správa o údajnom tunelovaní vojenských tajných služieb začala stávať horúcim zemiakom aj v rukách politikov, sa takmer dostal k miestu, na ktorom sa platy šplhajú k 15 tisíc eurám. Vtedajšej premiérke Ivete Radičovej vyslanie navrhol štátny tajomník za SaS Róbert Ondrejčák a náčelník generálneho štábu Peter Vojtek. Išlo konkrétne o miesto riaditeľa vojenského štábu EÚ, ktoré sa malo uvoľniť v apríli 2012. Navyše toto vyslanie bolo viazané na hodnosť. Mikulec by sa automaticky z plukovníka musel stať brigádnym generálom, čím by získal na prestíži aj platovom ohodnotení.
Vo februári Radičová túto žiadosť zamietla po tom, čo Mikulec odmietol správu o tunelovaní postúpiť ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi.
„Porušil rozkaz, neodovzdal dokumentáciu, skartoval spis. Následne som ho odvolala z funkcie,“ zdôvodnila rozhodnutie expremiérka.
Tým však celá vec neskončila. Podľa toho, čo odznelo v parlamentnom výbore Mikulec sa ambície nevzdal ani po zmene vlády.
Minister obrany Martin Glváč nám potvrdil, že sa ho v súvislosti s touto kauzou pýtal aj na stretnutie s Robertom Ficom. „Pán Mikulec mi nedal adekvátnu odpoveď a jednoznačne na moju otázku neodpovedal,“ povedal nám Glváč.
Mikulec sa údajne priamej otázke vyhol. Úrad vlády sa k tomu odmietol vyjadriť. Mikulcovo stanovisko sa nám získať nepodarilo. Keď sme mu telefonovali, tvrdil, že nemá čas a druhýkrát mal údajne stretnutie.
Podľa informácií z ministerstva obrany sa pohybujú základné platy pridelencov v Bruseli do 10 000 eur mesačne, čo je podľa našich informácií s príplatkami až okolo 15 tisíc. Takéto platy môžu svojim kolegom napríklad závidieť aj profesní diplomati z ministerstva zahraničných vecí.