BRATISLAVA - Národná rada SR sa dnes kauzou Gorila nezaoberala naposledy. Parlament 136 hlasmi jednak odobril aktuálnu správu o stave vyšetrovania tohto prípadu, zároveň si od ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) vyžiadal ďalšiu, v poradí už tretiu správu.
Predložiť ju má do 30. júna, ak sa dovtedy neskončí vyšetrovanie. Uznesenie NR SR sa pokúsil rozšíriť Martin Fedor (SDKÚ-DS), ktorý žiadal, aby minister vnútra do 30. júna predložil aj správu o priebehu vyšetrovania kauzy orgánmi Policajného zboru, a to až od roku 2006 do roku 2012. "Vrátane dôvodov, prečo v tomto období nedospeli k výsledkom, ktoré by umožnili trestné stíhanie, respektíve obvinenia konkrétnych osôb," doplnil Fedor. Jeho návrh neprešiel.
S rozšírením uznesenia neuspel ani Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS). Ten navrhoval, aby parlament požiadal Kaliňáka o zabezpečenie obnovenia vyšetrovania kauzy nahrávky, na ktorej hlas podobný Robertovi Ficovi (Smer-SD) hovorí o financovaní strany Smer-SD. Kaník to dnes vyhlásil počas rozpravy k správe o vyšetrovaní kauzy. Kaník tiež chcel Kaliňáka požiadať, aby zabezpečil vyšetrenie pravosti sponzorských zmlúv medzi podnikateľom Blaškom a Fedorom Flašíkom, prípadne ďalších medializovaných zmlúv o financovaní strany Smer-SD.
V dnes schválenej správe o stave vyšetrovania kauzy Gorila sa píše, že od 18. júla 2012, kedy bola parlamentu doručená prvá správa, vyšetrovatelia vypočuli asi 30 osôb, ktoré vypovedali v postavení svedkov. Zároveň spracovali 15 žiadostí o súčinnosť v trestnom konaní a vykonali analýzu listinných dôkazov, ktoré súviseli s priebehom privatizácie strategických podnikov. Napriek tomu sa im dosiaľ nepodarilo preukázať korupciu ani zadovážiť také dôkazy, na základe ktorých by bolo možné vzniesť obvinenie voči konkrétnej osobe.
Vyšetrovací tím tiež informuje, že začal v priebehu posledného pol roka tri trestné stíhania vo veci pre podozrenie z trestného činu podplácania a vydierania. Z poberania úplatkov sú podozriví poslanci parlamentu za pomoc pri schvaľovaní zákonov vtedajšieho ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Podozreniu z vydierania zase čelia členovia druhej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) v súvislosti s rozhodovaním o privatizácii bratislavského letiska v prospech jednej finančnej skupiny. "Ďalšie minimálne dve veci sú v štádiu vyhodnocovania dôkazov, kde pravdepodobne dôjde taktiež k začatiu trestného stíhania pre podozrenie zo zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a iné," uviedol špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý správu pre parlament vypracoval.
Kováčik predpokladá, že vyšetrovatelia budú musieť vypočuť ešte minimálne 50 svedkov. O pomoc pri vypočúvaní ďalších ľudí chcú navyše požiadať aj úrady v Rakúsku, vo Veľkej Británii, v Írsku a Taliansku. Pokračovať plánujú vyšetrovatelia aj v analýze "veľkého počtu" listinných dôkazov. "Vzhľadom na toto množstvo úkonov v súčasnosti nie je možné určiť termín ukončenia predmetnej trestnej veci," uzatvoril Kováčik.