BRATISLAVA - Investičná skupina Penta založila webovú stránku www.pentaokauze.sk, kde sa chce podrobne venovať kauze Gorila, vyvracať mýty a zverejňovať svoje stanoviská.
"Úplne novým materiálom na stránke, ktorý predtým nebol publikovaný, je napríklad podrobná analýza privatizácie letiska," povedal hovorca Penty Martin Danko. Penta na stránke zverejnila aj 120-stranovú analýzu finančných transakcií, na ktorých sa skupina zúčastnila a ktoré boli spomenuté v spise Gorila. "Skupina Penta bola úspešná výlučne na základe predloženia najlepších ponúk, vrátane ponúk cenových. Zo žiadnej z transakcií investičnej skupiny Penta, ktoré sú uvedené v "spise" nevznikla štátu škoda a uskutočnili sa v súlade s platnými právnymi predpismi," zdôrazňujú na stránke.
Penta sa okrem iného na webe venuje faktom a mýtom o kauze Gorila. Prvým mýtom podľa Penty je, že akcia Gorila bola legitímna a legálna. Ak sa vôbec akcia pod takýmto menom uskutočnila, podľa Penty určite nebola ani legitímna a ani legálna. "Ústavný súd zrušil rozhodnutia krajského súdu, na základe ktorých malo dôjsť k odpočúvaniu bytu v tzv. kauze Gorila," tvrdia na novej stránke. Mýtom podľa nich je, že Gorila je dôkazom, že daňoví poplatníci boli korupčnými praktikami okradnutí o stovky miliónov. "Spisy Gorila žiadny takýto dôkaz neprinášajú," konštatuje Penta. Mýtom je podľa finančnej skupiny aj tvrdenie, že snaha zamedziť vydaniu knihy Toma Nicholsona bola pokusom o cenzúru. "Právo na ochranu osobnosti aj právo na slobodu slova sú absolútne práva a žiadne z nich nemá prednosť," oponujú. Ďalším mýtom vraj je, že Penta a jej právnici bránia vyšetrovaniu kauzy. "Nebránime vyšetreniu kauzy, naopak, je aj v našom záujme, aby bolo vyšetrovanie ukončené s jasnými závermi. Nepovažujeme však za správne mlčať vtedy, ak dochádza k zjavnému porušovaniu zákona a nezávislosti priebehu vyšetrovania."
Dokumenty s názvom Gorila a Gorila 1 vypovedajú o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami. Hoci sa potvrdilo, že akciu s názvom Gorila SIS skutočne zrealizovala, pravosť spisov zverejnených na internete nie je dokázaná, naopak, viacerí aktéri figurujúci v dokumentoch autenticitu informácií spochybnili.