BRATISLAVA - Kauzou údajných spisov SIS pod názvom Gorila sa bude zaoberať už len Úrad špeciálnej prokuratúry.
"Na základe analýzy skutkového stavu v obidvoch trestných veciach prvý námestník generálneho prokurátora 16. januára 2012 rozhodol, že v týchto trestných veciach bude v súlade s Trestným poriadkom ďalej vykonávať dozor Úrad špeciálnej prokuratúry. Úrad špeciálnej prokuratúry v trestnom konaní komplexne posúdi aj trestnú zodpovednosť všetkých osôb, ktoré disponovali informáciami v trestnej veci tzv. Gorily a tieto neposkytli príslušným štátnym orgánom," informovala dnes hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová.
Trestné veci súvisiace s tzv. Gorilou preskúmala pracovná skupina prokurátorov, ktorú zriadil 10. januára prvý námestník generálneho prokurátora.
V prvej trestnej veci vykonával dozor Úrad špeciálnej prokuratúry. Týkala sa podozrenia z kupovania poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii začal trestné stíhanie 12. februára 2009. Išlo o skutky spáchané v roku 2005 právne kvalifikované ako trestný čin prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody a trestný čin podplácania.
Po vykonanom dokazovaní vyšetrovateľ 31. júla 2009 zastavil trestné stíhanie, pretože sa nestal skutok, pre ktorý sa viedlo trestné stíhanie.
V druhej trestnej veci vykonávala dozor Vojenská obvodná prokuratúra v Bratislave. Týkala sa podozrenia z nepostúpenia skutočností spôsobilých vážne ohroziť alebo poškodiť hospodárske záujmy Slovenskej republiky orgánom činným v trestnom konaní, resp. podozrenia z poskytnutia týchto skutočností neoprávneným osobám.
V tejto trestnej veci vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii 9. novembra 2010 začal trestné stíhanie pre skutok právne kvalifikovaný ako prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Po vykonanom dokazovaní prokurátor Vojenskej obvodnej prokuratúry Bratislava 5. augusta 2011 zastavil trestné stíhanie, pretože sa nestal skutok, pre ktorý sa viedlo trestné stíhanie.
Generálna prokuratúra Slovenskej republiky odmieta spochybňovanie nestrannosti a apolitickosti prokurátorov a v súvislosti s už prebiehajúcou predvolebnou kampaňou sa generálna prokuratúra nebude vyjadrovať k tejto trestnej veci. "V budúcnosti, ak to procesná situácia v trestnej veci umožní, Úrad špeciálnej prokuratúry zváži rozsah a množstvo poskytovaných informácií," dodala Tökölyová.