BRATISLAVA - Budovu spoločnosti Tipos v hlavnom meste obsadili kukláči. Vyšetrovali tu takzvanú legalizáciu príjmov z trestnej činnosti cez štátnu akciovku. Na mieste bolo minimálne šesť policajných áut. Svedkovia opísali, že do budovy vošlo približne 30 policajtov označených páskami NAKA aj niekoľko civilov.
Prečítajte si aj: Tipos je zapletený v kauze prelievania peňazí cez stávky
Informácie priniesol portál aktuality.sk. Ten avizoval, že zadržať majú aj šéfa štátnej akciovej spoločnosti Jána Barcziho. Tipos vedie od roku 2015 a rozhodne netrie biedu. Jeho príjem minulý rok prekročil 100-tisíc eur. Z budovy ho napokon vyviedli v putách v sprievode kukláčov.
Zásah elitnej polície má súvisieť s kauzou prelievania peňazí cez pasívne hráčske kontá na súkromné účty v banke. Taktiež sa spája so zamestnávaním neznámeho asistenta. Toho si mal do funkcie dosadiť práve spomínaný Barczi.
Vyšetrovať by sa mali aj podozrivé zmluvy. Keďže NAKA zasahovala priamo v budove Tiposu, znamená to, že začaté bolo aj trestné stíhanie vo veci.
Polícia prostredníctvom sociálnej siete uviedla, že ide o úvodné štádium trestného konania. K priebehu jednotlivých procesných úkonov sa v súčasnosti nevyjadrujú. "Akonáhle to procesná situácia dovolí, poskytneme bližšie informácie," uzavreli.
Stanovisko poskytol aj rezort financií. "Ministerstvo financií SR je znepokojené situáciou v spoločnosti Tipos, národná lotériová spoločnosť a. s. MF SR bude čakať na výsledok vyšetrovania. S ohľadom na priebeh vyšetrovania sa nebude k tejto téme momentálne vyjadrovať," uviedli.
Pranie špinavých peňazí
O tom, že v spoločnosti Tipos sa berú špinavé peniaze, sa hovorilo už v minulosti. Podvody umožňovali hráčske kontá, na ktoré si špekulanti vložili peniaze. Následne bez toho, aby hrali, peniaze putovali na osobný účet. Takýmto spôsobom mohli "hráči" legalizovať peniaze z nelegálnych aktivít. Spoločnosť problém dlhodobo ignorovala, no napokon priznala chybu.
Prečítajte si aj: Kauzy, ktoré nás pripravili o milióny eur: Pripomeňte si, kde ešte spravodlivosť neúradovala
Podvodníci mali podľa zdroja aktualít preprať od 20 do 27 miliónov eur. V záverečnej správe kontrolórov z ministerstva financií sa však uvádza "len" polmiliónová škoda. Napriek kauze, ktorej čelil práve riaditeľ Barczi, o teplé miesto neprišiel, ani sa ho nevzdal.
Neznámy asistent
Vyšetrovatelia si posvietia aj na záhadného asistenta Milana Čubu. Toho mal zamestnať práve šéf spoločnosti, no nik ho nevidel. Jeho mesačný zárobok pritom predstavoval približne 3100 eur, v Tipose pracoval dva a pol roka. Barczi ale pre portál nevedel vysvetliť, aké úlohy tento človek plní.
Riaditeľ bol zhovorčivejší počas kontroly ministerstva. Uviedol, že Čuba vykonáva kontroly u partnerov a v zberniach. Cestovať mal po celom Slovensku, no cestovné výkazy sa nenašli.
Firma napojená na Kmotríka
Polícia má podľa zistení aktualít preverovať aj zmluvu na mediálne služby s agentúrou Unimedia. Tú vlastnia Ján Kasper a Ivan Kmotrík. Dokument mal byť uzavretý mimo zákona o verejnom obstarávaní pred ôsmimi rokmi. Aj napriek tomu, že ho nariadili zrušiť a uzavrieť nový zákonnou cestou, nestalo sa tak. Cez zmluvu mali putovať peniaze aj do ďalšej Kmotríkovej firmy.
Pozrite si fotografie z policajného zásahu