VRANOV NAD TOPĽOU - Vo Vranove nad Topľou žena nakupovala banány v supermarkete. To sa jej však stalo osudným, keďže ju uštipol smrteľne jedovatý had - mamba, ktorú priviezli spolu s ovocím. Táto informácia posledné dni koluje na sociálnej sieti a vyvoláva strach. Pravda je však úplne inde.
Desivý príbeh s tragickým koncom si niekto pravdepodobne vymyslel. Podľa správy, ktorá vyvoláva paniku, záchranári zasahovali pri zadnom vchode supermarketu, aby si verejnosť nič nevšimla. V čase, keď došlo k osudnému uštipnutiu, bolo údajne na mieste málo ľudí a všetkých ihneď zadržala polícia.
Prešovská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová však v stredu uviedla, že polícia vo Vranove nad Topľou takýto prípad neevidovala. Podobne sa vyjadrili aj z operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove. Uviedli, že žiadny zásah na adrese, kde sídli supermarket, v stredu nemali hlásený."Takýto zásah neevidujeme," doplnila aj hovorkyňa záchranárov Alena Krčová.
Nepodarený vtip
Hovorkyňa obchodného reťazca Kaufland Lucia Langová tiež reagovala, že nemajú informácie o tom, že by sa incident odohral v spomínanej predajni vo Vranove nad Topľou. "Zdravie a bezpečnosť našich zákazníkov sú pre nás vždy na prvom mieste," dodala.
Všetko teda potvrdzuje, že prípad si niekto vymyslel. Ak teda malo ísť o vtip, rozhodne je nevydarený, keďže so smrťou by sa zahrávať nemalo.
Tragický prípad z Čiech
Inšpiráciou pre výmysel mohol byť veľmi podobný, no reálny prípad zo susednej Českej republiky. Tam však mamba zelená skutočne zabíjala. Obeťou bola 30-ročná žena, pitva potvrdila, že príčinou smrti bolo pôsobenie neurotoxínu hadieho jedu. Udalosť sa odohrala v októbri minulého roka a bola ostro sledovaná médiami.
Pôvodným domovom mamby je tropická Afrika. Ide o rýchly, útočný a prudko jedovatý druh plaza. Jeho jed je tak toxický, že bez liečby môže pacient zomrieť na následky udusenia spôsobeného ochrnutím dýchacieho svalstva.
Najväčšiu paniku totiž vyvolal fakt, že had po uštipnutí ženy ušiel. Odchytiť sa ho podarilo až o niekoľko dní. Smrteľný incident sa ale neodohral v obchode, žena mala mambu chovať doma. Odborník na plazy sa v tom čase vyjadril, že nemala na to povolenie a v byte nemala ani potrebné vybavenie. Práve to sa jej pravdepodobne stalo osudným.
Bonus k nákupu
O tom, že spolu s exotickým ovocím či rastlinou priviezli prepravcovia do iných štátov neželaných návštevníkov, však už v minulosti bolo počuť. Aj napriek tomu, že by mal tovar prechádzať kontrolou, niekedy sa jednoducho nebezpečný tvor ukryje až príliš dobre.
Portál SME v minulosti informoval napríklad o hadovi ukrytom v banánovníku. Žena z Vrútok ho našla len vďaka tomu, že začula syčanie v obývačke. To však spočiatku považovala za hluk z ulice. Napokon zistila, že ide o červeno-čierneho hada, koralovca, a ihneď volala veterinára. Plaz stihol dokonca naklásť vajíčka. Bratislavčanku zas vydesilo pišťanie, ktoré začula pri zalievaní palmy, ktorú si doniesla domov. Napokon v črepníku odborníci našli čiernu vdovu.
Našli ste neželaného návštevníka?
Čo však radí odborník v prípade, že narazíte na podozrivých tvorov? Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš podotkol, že najlepšie je všetkému predísť tak, že tovar skontrolujete už v predajni.
"Pri kúpe si človek musí dať pozor, aj keď potravina, ktorá je na pulte na predajnom mieste, by mala byť bezpečná. Aj keď je z tropických krajín. Stane sa však, že pri balení, zbere či manipulácii sa tam živočích dostane. Môže tam byť vajíčko, z neho sa vyliahne larva, pokiaľ to precestuje pol sveta a kupuje to zákazník, je z toho červík či chrobáčik," ozrejmil.
Dodal, že zodpovednosť za kontroly nesú prevádzky. Ak si podozrivého návštevníka donesiete domov a zbadáte ho cez obal, tovar treba odniesť naspäť tam, kde ste ho kúpili alebo ho rovno odniesť na príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu, ktorá situáciu prešetrí. To však v prípadoch, že nie ste vystavení riziku, že je živočích agresívny a ohrozuje váš život.
"Pokiaľ je to nebezpečný živočích, napríklad had, v tom prípade sa treba obrátiť na hasičov, aby prišli zviera chytiť. Treba informovať aj regionálnu alebo Štátnu veterinárnu a potravinovú správu, aby sme to vedeli došetriť, či živočíchov nie je viac. A samozrejme kontaktovať treba aj obchodníka. Aj keď za tým ideme aj my," dodal Bíreš.