WASHINGTON - Ukrajinské dopravné lietadlo so 176 ľuďmi na palube, ktoré sa v stredu zrútilo neďaleko Teheránu, omylom zostrelil Irán. Informujú o tom americké médiá, ktoré vo štvrtok citovala stanica BBC.
Americkí činitelia sú podľa vlastných vyjadrení presvedčení, že Boeing 737-800 leteckej spoločnosti Ukrainian International Airlines (UIA) zasiahla raketová strela, informovala stanica CBS. Ukrajina predtým oznámila, že preveruje, či za katastrofou letu 752 nebol raketový útok. Irán takúto možnosť vylučuje. K havárii došlo iba niekoľko hodín po tom, ako Irán uskutočnil raketové útoky na dve letecké základne, ktoré v Iraku poskytujú zázemie americkým silám.
CBS s odvolaním sa na tajné služby Spojených štátov uviedla, že družica detegovala infračervené signály dvoch odpálení rakiet, po ktorých nasledoval ďalší signál a výbuch. Týždenník Newsweek medzitým citoval zdroj z Pentagónu a vysokopostavených amerických bezpečnostných predstaviteľov, ako aj jedného činiteľa irackej informačnej služby, podľa ktorých ukrajinské lietadlo bolo zostrelené iránskym raketovým systémom Tor-M1 ruskej výroby.
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že v súvislosti s týmto prípadom má "podozrenia". "Niekto mohol spraviť chybu," povedal šéf Bieleho domu. V čase napätia, ktoré 3. januára vyvolalo zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního americkým bezpilotným lietadlom v irackom Bagdade, Teherán vyhlásil, že spoločnosti Boeing ani Spojeným štátom nevydá tzv. čierne skrinky zo zrúteného stroja.
Na základe celosvetových leteckých nariadení má Irán právo viesť vyšetrovanie nehody, ale výrobcovia inkriminovaného lietadla sa na takýchto procesoch zvyčajne zúčastňujú, vysvetľuje BBC. Tlačová agentúra AP spresňuje, že o "vysokej pravdepodobnosti" zostrelenia lietadla ukrajinských aerolínií iránskymi protivzdušným systémom hovoria dvaja americkí činitelia. Tragédia si vyžiadala životy všetkých 176 osôb na palube.
Zmienení činitelia, odvolávajúc sa na americké tajné služby, sa k predmetnej záležitosti vyjadrili pod podmienkou zachovania svojej anonymity. Trump naznačil, že za zostrelenie boeingu je zodpovedný Irán, avšak priamo ho neobvinil. Zároveň zavrhol tvrdenia, že išlo o mechanickú poruchu lietadla, a odmietol zodpovednosť USA.
Irán tvrdí, že dohady o zostrelení nedávajú zmysel
Irán vo štvrtok odmietol tvrdenia, že príčinou havárie ukrajinského civilného lietadla pri Teheráne bol raketový útok. Podľa Iránu takýto scenár "nedáva zmysel", informovala tlačová agentúra AFP. "V rovnakom čase sa v iránskom vzdušnom priestore a v rovnakej výške 2440 metrov nachádzalo niekoľko ďalších domácich i medzinárodných letov. Informácia o tom, že lietadlo zasiahla strela, nemôže byť v žiadnom prípade správna," uviedlo vo vyhlásení ministerstvo dopravy islamskej republiky.
"Takéto dohady nedávajú zmysel," uviedol v danom vyhlásení Alí Ábedzáde, šéf iránskej organizácie pre civilné letectvo a námestník ministra dopravy. Reagoval tak na správy šíriace sa na sociálnych sieťach o tom, že Boeing 737-800 leteckej spoločnosti Ukrainian International Airlines (UIA) zasiahla raketová strela vypálená iránskymi revolučnými gardami. Ábedzáde dodal, že Irán a Ukrajina sú v procese "sťahovania údajov" z tzv. čiernych skriniek získaných z miesta havárie. "Ak budú potrebné ďalšie špeciálne úkony a analýza dát, môžeme to spraviť vo Francúzsku alebo inej krajine," vyhlásil.
Iránska tlačová agentúra Mehr blízka ultrakonzervatívcom v stredu citovala Ábedzádeho, ktorý podľa tohto média povedal, že Irán "neodovzdá čierne skrinky Američanom". Príslušný vládny rezort však neskôr tieto informácie dementoval. Irán nie je povinný poskytnúť tieto záznamníky letových údajov na analýzu do USA, avšak Spojené štáty sú jednou z mála krajín - vrátane Francúzska a Nemecka -, ktoré sú schopné vykonať takýto úkon, pripomína AFP.
Iránske úrady tvrdia, že podľa prvotných zistení sa lietadlo po tom, ako posádka zaznamenala problémy, snažilo vrátiť späť na letisko v Teheráne. K iránskemu vyšetrovaciemu tímu sa medzitým vo štvrtok pridali aj ukrajinskí experti. Kyjev vyhlásil, že preveruje viacero scenárov tejto tragédie vrátane kolízie, raketového útoku, technických problémov či výbuchu na palube lietadla.