BRATISLAVA - Americké hudobné vydavateľstvo Warner/Chappell Music požiadalo o uhradenie súdnych a právnických poplatkov v súvislosti s nedávnym sporom v prípade údajného plagiátorstva týkajúceho sa hitu Stairway To Heaven kapely Led Zeppelin.
Anglickí hudobníci Jimmy Page a Robert Plant čelili žalobe zo strany Michaela Skidmorea, pozostalom po gitaristovi menom Randy California. Skidmore tvrdil, že Page a Plant odkopírovali gitarový riff v Stairway To Heaven zo skladby Taurus, ktorú spomínaný California nahral v roku 1968 s kapelou Spirit.
Porota na losangeleskom súde však koncom júna rozhodla, že Led Zeppelin sa plagiátorstva nedopustili. Predstavitelia spoločnosti Warner/Chappell Music, pod ktorú momentálne spadá katalóg Led Zeppelin, následne požiadali žalobcu o uhradenie 613-tisíc dolárov (v prepočte takmer 554-tisíc eur) za súdne a právnické poplatky.
Led Zeppelin vznikli v roku 1968 v Londýne , pričom pôvodne sa volali New Yardbirds a okrem Pagea a Planta v nej pôsobili aj basgitarista a klávesák John Paul Jones a bubeník John Bonham. Status superhviezd a následne i legiend im definitívne zabezpečila mimoriadne úspešná štvrtá štúdiová nahrávka, ktorej nedali žiadny názov a zvyčajne sa označuje ako Led Zeppelin IV (1971). Práve z nej pochádza Stairway To Heaven, ktorá je jednou z najznámejších skladieb skupiny.
Všetky štúdiovky Led Zeppelin okrem prvej, eponymnej z roku 1969 a poslednej (Coda, 1982) ovládli britský albumový rebríček a výborne sa im darilo aj v tom americkom. Rozpad jednej z najlepšie predávaných kapiel sveta prišiel v roku 1980 so smrťou bubeníka Bonhama. Zostávajúci členovia kapely následne rozbehli sólové kariéry. Niekoľkokrát sa však ešte stretli na pódiu, pričom za bubny sa i na zatiaľ poslednom koncerte v Londýne v roku 2007 posadil Bonhamov syn Jason. Americký dvojtýždenník Rolling Stone ich označil za "najtvrdšiu kapelu všetkých čias a najvýznamnejšiu kapelu 70. rokov". V roku 1995 ich uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy.