LOS ANGELES/RÍM – Vo veku 88 rokov zomrel americký filmový producent Samuel Goldwyn Jr.. Rodák z Los Angeles naposledy vydýchol v piatok 9. januára v kalifornskom Cedars-Sinai Medical Center, keď mu zlyhalo srdce. Smutnú správu potvrdil pre americký denník The New York Times syn zosnulého.
Samuel Goldwyn Jr. sa narodil 7. septembra 1926. Jeho rodičmi boli legendárny hollywoodsky producent Samuel Goldwyn a herečka Frances Howard. Po vojenskej službe v druhej svetovej vojne pracoval v Londýne ako divadelný producent a neskôr spolupracoval v New Yorku s Edwardom R. Murrowom pre americkú televíznu spoločnosť CBS.
V roku 1979 založil už nefungujúcu produkčnú spoločnosť The Samuel Goldwyn Company a v roku 2000 aj Samuel Goldwyn Films. Spolupracoval na snímkach ako napríklad The Adventures Of Huckleberry Finn (1960), Zlatý tuleň (1983), Mystic Pizza (1988), Stella (1990), Kazateľova žena (1996) či Tajný život Waltera Mittyho (2013). Vďaka filmu Master and Commander: Na opačnom konci sveta (2003) ho spolu s Petrom Weirom a Duncanom Hendersonom nominovali na Oscara a cenu BAFTA.
Ďalšiu ranu utŕžil svet filmu dnes smrťou talianskeho režiséra a scenáristu Francesca Rosiho (†92). Informujú o tom talianske médiá, podľa ktorých filmár skonal v spánku. Denník Corriere della Sera uviedol, že Rosi bol niekoľko týždňov pripútaný na lôžko kvôli zápalu priedušiek. Rosi získal rad ocenení na filmových festivaloch.
Francesco Rosi sa narodil 15. novembra 1922 v Neapole. Po štúdiách práv, ktorá ale nedokončil, sa začal venovať umeniu. Prvé skúsenosti začal zbierať ako asistent réžie v divadle. Do sveta filmu potom vstúpil v roku 1948 ako asistent režiséra Luchina Viscontiho pri nakrúcaní snímky Zem sa chveje. Ako asistent spolupracoval na ďalších filmoch s Viscontim, ale aj s ďalšími režisérmi. Začal tiež písať scenáre. Jeho režijným debutom sa v roku 1952 stal životopisný film Anita Garibaldi, ktorý dokončil za Goffreda Alessandriniho.
Rosi je považovaný za majstra diel venovaných problematike organizovaného zločinu a korupcie. V niektorých z nich sa v hlavných úlohách blysol herec Gian Maria Volonte, ako bol Prípad Mattei, ktorý v roku 1972 získal Zlatú palmu na festivale v Cannes. Medzinárodný ohlas si ale Rosi vydobyl už v roku 1961 príbehom Salvatore Giuliano, venovaným sicílskemu banditovi. Na festivale v Benátkach mu o dva roky neskôr priniesla Zlatého leva snímka Ruky nad mestom, v ktorej si zahral americký herec Rod Steiger.
K mafiánskej tematike sa Rosi vrátil aj vo svojom predposlednom diele Zabudnúť na Palermo z roku 1990. Režisérsku prácu potom zakončil netradičným filmom Prímerie, natočeným podľa predlohy knihy Prima Leviho, ktorá zachytáva cestu autora z koncentračného tábora v Osvienčime do rodného Turína a jeho emócie, ktoré pritom prežíval. Za celoživotné dielo dostal Francesco Rosi v roku 2008 na festivale v Berlíne Zlatého medveďa ao štyri roky neskôr aj Zlatého leva na festivale v Benátkach.