LOS ANGELES - Speváčka a herečka Whitney Houston zomrela v sobotu vo veku 48 rokov. Hovorkyňa Kristen Foster potvrdila úmrtie držiteľky šiestich Grammy len niekoľko hodín predtým, ako mala v hoteli Beverly Hilton vystúpiť na párty hudobného magnáta Clivea Davisa pred nedeľným odovzdávaním cien Grammy.
Podľa polície z Beverly Hills šokujúce úmrtie hudobnej hviezdy nenesie známky cudzieho zavinenia a zatiaľ nepoznajú ani príčinu smrti. Ako magazínu People povedal policajný dôstojník Mark Rosen, bezvládne telo v jej hotelovej izbe našiel niekto zo speváčkinho sprievodu. Na otázku, či na mieste objavili nejaké drogy alebo dôkazy o ich možnej prítomnosti, Rosen odpovedal, že to ešte nevedia a úmrtie vyšetrujú.
Whitney Elizabeth Houston sa narodila 9. augusta 1963 v New Jersey ako tretie a najmladšie dieťa producenta Johna Russella Houstona, Jr. a gospelovej speváčky Cissy Houston. Jej sesternice Dionne Warwick a zosnulá Dee Dee Warwick a tiež krstná mama Aretha Franklin patrili medzi najznámejšie postavy gospelu, r'n'b, popu a soulu. Ako 11-ročná sa vydala v matkiných stopách, keď začala vystupovať v detskom gospelovom zbore baptistického kostola novej nádeje v Newarku, kde sa tiež naučila hrať na klavír. Okrem jej matky, Arethy Franklin a sesterníc ju ovplyvnili tiež Chaka Khan, Gladys Knight a Roberta Flack.
Väčšiu časť dospievania strávila Houston v nočných kluboch, kde jej matka Cissy vystupovala a občas sa na pódium dostala aj ona. V roku 1977 ako 14-ročná naspievala vokály na singel Life's a Party od Michael Zager Band. Zager sa vtedy ponúkol, že mladej speváčke zabezpečí nahrávaciu zmluvu, no Cissy to odmietla s tým, že chce, aby dcéra najprv dokončila školu. V roku 1978 naspievala vokály na hit kráľovnej funku Chaky Khan I'm Every Woman, ktorý neskôr sama prespievala na soundtrack k filmu Osobný strážca (1992). Spievala tiež na albumoch Loua Rawlsa a Jermaina Jacksona.
Začiatkom osemdesiatych rokov začala pracovať ako modelka. Objavila sa v časopise Seventeen a stala sa prvou farebnou ženou na jeho obálke. Dostala sa tiež do časopisov Glamour, Cosmopolitan, Young Miss a stala sa jednou z najvyhľadávanejších tínedžerských modeliek. Naďalej však pracovala aj na svojej speváckej kariére.
V roku 1983 ju videl vystupovať s matkou v newyorskom nočnom klube Gerry Griffith z Arista Records a s nadšením presvedčil aj svojho šéfa Clivea Davisa, aby si urobil čas a šiel sa na ňu pozrieť. Davis jej následne ponúkol celosvetovú nahrávaciu zmluvu, ktorú Houston podpísala. Nezačala síce hneď pracovať na albume, no vydavateľstvo chcelo mať istotu, že ju nezíska niekto iný a Davis chcel pre jej debutový album ten správny materiál a producentov. Najprv naspievala duet s Teddym Pendergrassom s názvom Hold Me, ktorý vyšiel na jeho albume Love Language (1984). Houston vďaka nemu zažila svoj prvý úspech, keď sa pieseň dostala do prvej päťky r'n'b rebríčka. Neskôr skladba tiež vyšla na jej eponymnom debute v roku 1985.
Nahrávku Whitney Houston, ktorá vyšla vo februári 1985, chválil aj magazín Rolling Stone, ktorý speváčku označil za "jeden z najvzrušujúcejších nových hlasov v uplynulých rokoch" a podľa New York Times bol album "pôsobivá, hudobne konzervatívna ukážka výnimočného speváckeho talentu". Arista Records nahrávku v USA, Veľkej Británii a na európskom kontinente propagovali troma rôznymi singlami - Someone for Me sa v Británii nedostalo do rebríčkov, All at Once preniklo do prvej päťky v európskych krajinách ako Holandsko alebo Belgicko, a v USA sa balada You Give Good Love stala jej prvým hitom, keď sa dostala na tretiu priečku v rebríčku Billboard Hot 100 a na prvé miesto v Hot r'n'b. Vďaka tomu sa začal album dobre predávať a Houston ho propagovala koncertmi v nočných kluboch. Ako ďalší singel vyšla pieseň Saving All My Love for You, ktorá sa stala jej prvým No. 1 singlom v USA i Veľkej Británii. Nasledovali piesne Thinking About You, How Will I Know, vďaka ktorému sa dostala aj do povedomia divákov a diváčok hudobnej televízie MTV. Stala sa prvou afro-americkou umelkyňou, ktorej videá MTV pravidelne vysielala.
Album Whitney Houston sa v roku 1986, rok po vydaní, dostal na vrchol albumového rebríčka Billboard 200 a s prestávkami tam zotrval 14 týždňov. Posledný singel z nahrávky Greatest Love of All sa stal jej dovtedy najväčším hitom a debutový album prvou nahrávkou ženy, z ktorej vzišli tri singlové jednotky. V koncoročnom rebríčku Billboardu patrila debutu Whitney Houston prvá priečka a stala sa tak prvou ženou, ktorej sa dostalo tejto pocty. Následne sa Houston vybrala na svetové koncertné Greatest Love Tour. Na celom svete sa predalo 25 miliónov kópií albumu.
V roku 1986 získala tri nominácie na Grammy, pričom zvíťazila v kategórii Najlepší popový spevácky výkon ženy vďaka Saving All My Love for You, ktorú tiež počas šou zaspievala a za toto vystúpenie neskôr získala cenu Emmy. V rokoch 1986 a 1987 získala sedem American Music Awards a jednu MTV Video Music Award. Ďalšiu nomináciu na Grammy si vďaka albumu pripísala aj v roku 1987, keď si pieseň Greatest Love of All vyslúžila nomináciu pre nahrávku roka.
V júni 1987 vyšiel jej druhý album s názvom Whitney. Napriek kritike, podľa ktorej nahrávka až príliš pripomínala speváčkin debut, zaznamenal komerčný úspech. Houston sa stala prvou ženou, ktorá debutovala na vrchole albumového rebríčka Billboard 200 a vôbec prvým umelcom, ktorému sa podarilo dostať na jednotku súčasne v USA i Veľkej Británii. Obrovským hitom sa stal aj prvý singel I Wanna Dance With Somebody (Who Loves Me) a na jednotku Billboard Hot 100 sa dostali aj ďalšie tri single Didn't We Almost Have It All, So Emotional a Where Do Broken Hearts Go. Pripísala si tak sedem po sebe nasledujúcich prvenstiev v singlovom Billboarde, čím prekonala rekord, o ktorý sa so šiestimi singlovými jednotkami delili The Beatles a The Bee Gees. V roku 1988 získala ďalšie tri nominácie na Grammy, pričom opäť zvíťazila v kategórii Najlepší popový spevácky výkon ženy za I Wanna Dance With Somebody (Who Loves Me).
Vďaka úspešným albumom a svetovému turné Moment of Truth World Tour, ktoré sa dostalo medzi desať najúspešnejších v roku 1987, sa zaradila na ôsmu priečku v rebríčku najlepšie zarábajúcich ľudí v zábavnom priemysle podľa Forbes. Bola najvyššie umiestnenou afro-americkou ženou, keď ju prekonali len Bill Cosby a Eddie Murphy.
Houston už ako modelka podporovala Nelsona Mandelu a jeho boj proti apartheidu, keď odmietala pracovať s kýmkoľvek, kto spolupracoval s Juhoafrickou republikou. Počas svojho európskeho turné sa 11. júna 1988 pridala k ďalším umelcom a zaspievala na londýnskom Wembley na oslavu 70. narodenín väzneného Mandelu. V roku 1989 založila na pomoc deťom na celom svete The Whitney Houston Foundation For Children.
Na udeľovaní Soul Train Music Awards v roku 1989 stretla r'n'b speváka Bobbyho Browna, za ktorého sa 18. júla 1992 vydala. O necelý rok neskôr mu porodila dcéru Bobbi Kristinu Houston Brown, ktorá bola jej prvým a jeho štvrtým dieťaťom.
Jej tretí štúdiový album I'm Your Baby Tonight vyšiel v novembri 1990 a priniesol spolupráce s L.A. Reidom, Babyfaceom, Lutherom Vandrossom i Steviem Wonderom. Z nahrávky vzišlo niekoľko úspešných singlov, no len prvé dva I'm Your Baby Tonight a All the Man That I Need sa dostali na prvú priečku. Po nich nasledovali tiež piesne Miracle, My Name Is Not Susan, I Belong to You a duet so Steviem Wonderom We Didn't Know.
S úspechmi v hudbe začali prichádzať aj filmové ponuky, no Houston sa nezdalo, že na to prišiel čas. Jej filmovým debutom sa stal napokon film Osobný strážca (1992), v ktorom si zahrala po boku Kevina Costnera. Snímka o speváckej hviezde Rachel Marron, ktorú prenasleduje šialený fanúšik a preto si na ochranu najme osobného strážcu, získala tri nominácie na Zlaté maliny, vrátane kategórií Najhoršia herečka a Najhoršia nová hviezda pre Houston. Napriek kritike však film zaznamenal komerčný úspech a v čase svojej premiéry sa zaradil do stovky najlepšie zarábajúcich filmov na svete. Úspešný bol tiež soundtrack. Ako pilotný singel vyšla pieseň I Will Always Love You, ktorú pôvodne v roku 1974 napísala a naspievala Dolly Parton. Verzia v podaní Houston si vyslúžila chvály kritikov a strávila rekordných 14 týždňov na vrchole Billboard Hot 100. Soundtrack sa dostal na jednotku albumového rebríčka Billboard 200, kde s prestávkami zotrval 20 týždňov. Ďalšími singlami boli I'm Every Woman a I Have Nothing. V roku 1994 si Houston vďaka albumu vyslúžila tri ceny Grammy, vrátane najprestížnejších kategórií Album roka a Nahrávka roka. Vďaka úspešnému koncertnému svetovému turné The Bodyguard World Tour, filmu a zárobkom z predaja nahrávok, sa zaradila na tretiu priečku medzi najlepšie zarábajúcimi ženami v zábavnom priemysle rokov 1993 - 1994 podľa Forbes. Pred ňou sa umiestnili len Oprah Winfrey a Barbra Streisand.
V októbri 1994 sa zúčastnila a vystúpila v Bielom dome na štátnej večeri na počesť novozvoleného juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu. Svoje svetové turné pritom zakončila troma koncertmi v Juhoafrickej republike, kde sa na ňu prišlo pozrieť viac ako 200-tisíc ľudí.
V roku 1995 si zahrala po boku Angely Bassett, Loretty Devine a Lely Rochon vo svojom druhom filme Až si vydýchnem. Houston si zaň vyslúžila nomináciu na NAACP Image Award, no zvíťazila jej kolegyňa Angela Bassett. Soundtrack s názvom Waiting to Exhale: Original Soundtrack Album produkovala spolu Babyfaceom, ktorý chcel, aby ho nahrala celý sama, no ona odmietla s tým, že chce, aby to bol album žien s výnimočnými hlasmi. Dala teda dohromady viacero afro-amerických umelkýň ako Mary J Blige, Aretha Franklin, Toni Braxton, Patti Labelle či Brandy.
V roku 1996 si s Denzelom Washingtonom zahrala v romantickej komédii Kazateľova žena, kde stvárnila gospelovú speváčku a manželku pastora (Courtney B. Vance). Houston opäť nominovali na NAACP Image Award a tentoraz ju i získala. Spolu s Mervynom Warrenom tiež nahrala a spoluprodukovala gospelový soundtrack The Preacher's Wife: Original Soundtrack Album, z ktorého vzišli hity I Believe in You and Me a Step by Step.
V roku 1997 zmenila jej produkčná spoločnosť názov na BrownHouse Productions a začala spolupracovať s Debrou Martin Chase. Ich prvým projektom bol televízny remake Popolušky Rodgersa & Hammersteina. Houston na ňom pracovala ako spoluproducentka a zahrala si tiež krstnú mamu po boku Brandy, Jasona Alexandra, Whoopi Goldberg a Bernadette Peters. Houston a Chase získali práva na príbeh Dorothy Dandridge, v ktorom mala stvárniť titulnú postavu.
V novembri 1998 vydala svoj prvý štúdiový album po ôsmich rokoch - My Love Is Your Love. Kritikmi oceňovaná nahrávka mala byť pôvodne výberovkou najväčších hitov s niekoľkými novinkami, no napokon vzniklo dosť materiálu na celý album. Z albumu, ktorý nahrali a zmixovali len za šesť týždňov, vzišlo viacero úspešných singlov, medzi inými i duet s Mariah Carey When You Believe z animovaného filmu Princ Egyptský (1998), ktorý získal Oscara pre najlepšiu pôvodnú pieseň. Vďaka skladbe It's Not Right But It's Okay si Houston vyslúžila svoju šiestu Grammy. V máji 2000 jej vyšla výberovka Whitney: The Greatest Hits.
Houston, ktorá mala v osemdesiatych a na začiatku deväťdesiatych rokov dokonalý imidž "dobrého dievčatka", sa koncom deväťdesiatych výrazne zmenila. Často i hodiny meškala na rozhovory, fotenie a skúšky, rušila tiež koncerty a televízne vystúpenia. Popritom výrazne schudla a začalo sa hovoriť, že spolu s manželom prepadla drogám. V januári 2000 našla bezpečnostná služba na havajskom letisku v ich batožine marihuanu, no dvojica stihla nastúpiť do lietadla a odísť skôr ako dorazila polícia. I keď obvinenia proti nim neskôr stiahli, na verejnosť sa dostávali ďalšie informácie o drogách a slávnom páre. O dva mesiace neskôr mala vystupovať na uvedení Clivea Davisa do Rock 'n' rollovej siene slávy, no neukázala sa. Krátko na to sa mala tiež predstaviť na udeľovaní Oscarov, no hudobný režisér podujatia a jej dlhoročný priateľ Burt Bacharach ju vyhodil.
V auguste 2001 podpísala v tom čase najväčšiu nahrávaciu zmluvu v dejinách so spoločnosťou Arista/BMG. Pod touto značkou mala nahrať šesť albumov.
V decembri 2002 vydala šiesty štúdiový album Just Whitney..., ktorý však zaznamenal zmiešané reakcie kritiky. Koncom roka 2003 nasledoval vianočný album One Wish: The Holiday Album. Väčšiu časť roka 2004 strávila koncertovaním v Európe, na Blízkom východe, v Ázii a v Rusku. V septembri 2004 sa objavila na udeľovaní World Music Awards, aby vzdala poctu Cliveovi Davisovi. Po galaprograme zverejnili Davis a Houston plány nahrať spolu nový album.
Začiatkom roka 2004 Bobby Brown účinkoval vo vlastnej reality šou s názvom Being Bobby Brown, ktorá priniesla pohľad do ich domácnosti a na verejnosť sa tak dostali i nie veľmi lichotivé momenty zo života Houston.
Po rokoch kontroverzie sa Houston a Bobby Brown v septembri 2006 rozišli a následne požiadali o rozvod. Ten uzavreli 24. apríla 2007, pričom Houston získala plné opatrovníctvo ich dcéry.
V auguste 2009 vydala Houston album I Look to You so singlami I Look to You a Million Dollar Bill. Nahrávka debutovala na prvej priečke albumového rebríčka Billboard 200. V septembri 2009 sa objavila v šou Oprah Winfrey, kde sa priznala k užívaniu drog s Bobbym Brownom. Album propagovala aj vystúpeniami v európskych televíziách, no za väčšinu z nich si vyslúžila negatívne reakcie. Neskôr vyrazila na svetové turné Nothing But Love. Séria koncertov mala byť je triumfálnym comebackom, no negatívne kritiky a preložené koncerty viedli k nepriaznivým reakciám médií. Houston niekoľko koncertov zrušila pre chorobu a za kvalitu spevu si vyslúžila množstvo negatívnych reakcií aj od fanúšikov. V máji 2011 nastúpila do odvykacieho centra pre problémy s drogami a alkoholom. Jej hovorkyňa vtedy vysvetlila, že ide o súčasť speváčkino "dlhodobého procesu zotavovania".
V septembri 2011 magazín The Hollywood Reporter oznámil, že Houston bude produkovať a po boku Jordin Sparks a Mikea Eppsa si aj zahrá v remakeu filmu Sparkle z roku 1976. Houston práva na snímku získala už v roku 2001 a malo sa začať nakrúcať v roku 2002, no produkciu prerušilo tragické úmrtie speváčky Aaliyah.
Držiteľka dvoch cien Emmy, šiestich Grammy, 22 American Music Awards a 30 Billboard Music Awards je podľa Guinnessovej knihy rekordov vôbec najoceňovanejšou interpretkou na svete.
Informovali sme:
Šok: Speváčka Whitney Houston (†48) je mŕtva!
Posledné vystúpenie Whitney Houston: Len dva dni pred smrťou!
Zosnulá speváčka Whitney Houston: Toto boli jej najväčšie hity!
Celebrity oplakávajú úmrtie Whitney: Žiadne slová, iba slzy