LONDÝN - Kráľovské rodiny sú zviazané mnohými pravidlami, ale občas sa nájde človek, ktorý poruší zaužívané zvyky. V niektorých smeroch s tým nemala problém ani Alžbeta II.
Budúca kráľovná Alžbeta II. sa narodila do panovníckeho rodu Windsorovcov, a tak jej život prebiehal inak ako u bežných smrteľníkov. Kráľovské rodiny sú totiž zviazané rôznymi pravidlami a zvykmi.
Matky z kráľovských rodín napríklad odovzdávali svoje deti takzvaným dojkám. Dojčenie totiž nebolo na zozname ich priorít. „Kráľovné tak mali možnosť venovať sa svojim povinnostiam a začať s procesom splodenia ďalšieho dediča,” povedala kedysi historička Amy License pre The Guardian.
Často boli ženy len symbolickými postavami v rámci dynastií a zabezpečovali proste iba jedného potomka za druhým. „Toto bolo obzvlášť dôležité v časoch vysokej úmrtnosti detí, keď bolo mimoriadne dôležité porodiť aj druhého, tretieho a štvrtého syna,” vysvetlila historička. Mnohé si dokonca aj samé mysleli, že dojčenie sa jednoducho k postaveniu ženy z kráľovského rodu nehodí.
Už Alžbetina matka si však urobila po svojom a svoje deti dojčila. V tých časoch to však nezaznamenalo veľkú pozornosť, keďže nebola manželkou panovníka. Preto za priekopníčku kráľovského dojčenia označujú britské médiá zvyčajne práve Alžbetu II.
Alžbeta porodila syna Charlesa v roku 1948 a dcéru Anne v roku 1950, keď vládol jej otec Juraj VI. Ten však zomrel vo februári 1952 a vlády sa ujala práve jeho staršia dcéra. Ďalšie dve deti – synov Andrewa a Edwarda už oddojčila v pozícii kráľovnej Alžbety II.
Britské médiá tvrdia, že ignorovaním pravidla o odovzdaní novorodenca dojke nastolila kráľovná nový trend v kráľovských rodinách. Neskôr svoje deti dojčili aj princezná Diana a vojvodkyne Kate a Meghan.
Naproti tomu Alžbetina sestra Margaret s ňou nadšenie pre kŕmenie detí z prsníkov nezdieľala. Údajne sa dokonca vyjadrila, že tento proces je "nechutný".