BRATISLAVA - Sobotný večer patrí najprestížnejšej udalosti roka Plesu v opere. Každoročne sa na ňom stretne slovenská smotánka a inak to nie je ani teraz. Spisovateľka Tamara Heribanová (31) v priestoroch historickej budovy Slovenského národného divadla žiari v tradičnom slovenskom kroji a boháč Boris Kollár (51) prekvapil nevídanou spoločnosťou.
Ples v opere okrem vysokej umeleckej kvality spracovania programu oslovuje širokú verejnosť aj svojím dobročinným poslaním, ktoré sa darí už niekoľko rokov napĺňať vďaka príspevkom tristo párov hostí. Celý výťažok poputuje na zriadenie nového centra včasnej intervencie – tentoraz v Trenčíne.„Zriaďovanie centier včasnej intervencie na Slovensku pokračuje ďalej a okrem hostí plesu môže podporu prejaviť aj verejnosť tým, že sa zapojí do verejnej zbierky, ktorá začala 27. decembra,“ uviedla riaditeľka dobročinného Plesu v opere Andrea Cocherová.
Premiérové hlasy aj netradičný autorský trialóg
„Úvodný program bude unikátnym spojením tradičnej slovenskej ľudovej hudby s modernými a nekonvenčnými prvkami hudobnej interpretácie, umocnenými scénickým a tanečným predstavením,“ ozrejmuje producent Plesu v opere Peter Princ. Pri takomto poňatí sa po prvý raz stretli režisérka projektu Jana Burkiewicz, Oskar Rózsa ako hudobný producent a umelecký súbor Lúčnica, ktorý sa na Plese v opere predstaví po prvý raz. Priestory historickej budovy SND vďaka ich spolupráci zaplnia hudobné a tanečné kompozície piatich slovenských ľudových piesní, každá z iného regiónu.
Prelínanie ľudového spracovania a moderny sa odrazí aj v zložení hudobného telesa, ktoré vzniklo výlučne len pre plesový večer. Kvarteto zložené z Martina Valihoru, Oskara Rózsu, Stanislava Palúcha a Marcela Commendanta obohatia inštrumentalisti z hudobného súboru Lúčnice. Vďaka nim zaznejú tóny ľudových hudobných nástrojov, ako sú fujara, píšťalka, trombita či drumbľa.
Lucia Hablovičová je stálicou Plesu v opere: Tentoraz stredobodom pozornosti vďaka tomuto sexi modelu
Tvorcovia úvodného programu chceli zájsť pri svojej koncepcii mozaikovitého vrstvenia tradície a postmoderny ešte ďalej. V nečakanej role sa slovenskému publiku predstaví jedinečná Ali Caldwell, americká soulová a R'n'B speváčka, ktorá patrí v súčasnosti medzi najúspešnejších finalistov svetoznámej súťaže The Voice, kde v porote zasadá napríklad i Alicia Keys či Miley Cyrus.
Premiéry počas hudobného programu
Po úvodnom ceremoniáli a programe patrí prvá časť večera dobročinného Plesu v opere tanečným melódiám. Zaznejú v hlavnej sále v podaní rozhlasového Big Bandu Gustava Broma pod taktovkou legendárneho Vlada Valoviča. V ďalších priestoroch historickej budovy SND svoj repertoár predstaví po prvýkrát na Plese v opere Ľudová hudba Lúčnica, a to pod vedením primáša Martina Sleziaka. Rovnako premiérovo sa na plese uvedie spolu s new-age popovou kapelou King Shaolin speváčka Celeste Buckingham, ktorá sa okrem hudobnej oblasti angažuje aj v oblasti charitatívnych aktivít a otvorene sa hlási k podpore pre centrá včasnej intervencie.
Hudobný program organizátori pripravili ako prierez hudobných a tanečných štýlov, ktoré sú obľúbené najmä v druhej časti večera. Vystúpi v ňom David Koller Band s Lenkou Dusilovou a skupina Funkiez spolu so speváčkou Nicole J. McCloud, pôvodom z New Yorku, ktorá v nedávnej minulosti zaujala ako finalistka americkej verzie talentovej súťaže X Factor a spolupracovala aj s osobnosťami populárnej hudby, ako Mick Jagger, Bruce Springsteen, Stevie Wonder či Michael Jackson. Ani tentoraz nebude chýbať špeciálny zahraničný hudobný hosť. Po polnoci bude večer patriť známej skupine Alphaville, ktorej megahit Forever Young (Navždy mladý) vystihuje aj jej neutíchajúcu popularitu.
O Plese v opere
Ples v opere začal písať svoju históriu v roku 2001. Na začiatku bol zámer nadviazať na plesovú tradíciu, ktorá sa pestovala v mestách po celom Slovensku. Dnes predstavuje nielen spojenie spoločenskej elegancie, vysokého kultúrneho zážitku, ale neodmysliteľne k nemu patrí aj jeho dobročinné poslanie. Ples v opere našiel svoje miesto v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave, ktorá sa spája s vrcholnými umeleckými aj spoločenskými podujatiami. Každoročne ho poctia svojou prítomnosťou významné osobnosti spoločenského, kultúrneho aj hospodárskeho života.
O Centrách včasnej intervencie, kam poputuje výťažok dobročinného Plesu v opere
Primárnym cieľom CVI je poskytovať odborné služby a pomoc rodinám s deťmi (0-7 rokov), ktorých vývin je z rôznych dôvodov ohrozený či oneskorený. Filozofia centier vychádza z predpokladu, že práve rodina je tým najvhodnejším miestom pre rast a výchovu detí. Skúsený tím odborníkov centier pomáha nielen podporovať vývin dieťaťa a jeho rodinu, ale snaží sa aj o ich lepšie začlenenie do spoločnosti. Bezplatne ponúka sprevádzanie a poradenské služby sociálneho pracovníka, fyzioterapeuta, špeciálneho a liečebného pedagóga, psychológa či logopéda. Iniciátorom vzniku troch existujúcich CVI na Slovensku je SOCIA - Nadácia na podporu sociálnych zmien.