BRATISLAVA – Vládna strana Most-Híd kladie vo svojom volebnom programe s názvom reVízia 2020 dôraz na rozvoj regiónov, menšín a starostlivosť o seniorov a rodiny. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Objasnil, že reVízia 2020 je aktualizáciou Občianskej vízie 2016.
Silné samosprávy s vytvorením nového fondu po vzore envirofondu, trvalo udržateľný vidiek, prijatie zákona o postavení národnostných menšín, legislatívna definícia pojmu národnostného školstva, uznanie maďarského jazyka ako regionálneho úradného jazyka na území južného Slovenska, maximalizácia čakacej doby u lekára či posilnenie stredného odborného školstva. To sú niektoré z priorít vládnej strany, ktoré dnes predstavil Bugár.
„Roky pôsobenia vo vládnych koalíciách aj v opozícii nás naučili zodpovedne pristupovať k politike a sľubom, ktoré dávame našim voličom. Garanti jednotlivých programových priorít, ministri, poslanci strany Most-Híd už desaťročie dokazujú, že sú zárukou toho, že hlas voličov a ich dôvera neskončia ‚v koši',“ povedal Bugár. Dodal, že do ďalších rokov bude Most-Híd lepšou voľbou pre každého, komu záleží na Slovensku, jeho občanoch a užšej spolupráci väčšiny s menšinami. Je presvedčený o tom, že strana získa potrebných päť percent a dostane sa do parlamentu.
„Demokratická vízia Slovenska je postavená na spolupráci a zodpovednosti. Zásadou Mosta-Híd je politika malých krokov, čomu zodpovedá aj jeho volebný program, ktorý je realistický a splniteľný. Nevznikol za zeleným stolom, ale vychádza z praxe,“ doplnil podpredseda strany Ábel Ravasz. Zdôraznil, že novela zákona o štátnom občianstve, ktorá je podľa neho zle nastavená, bude podmienkou vstupu strany do vlády. Ravasz zároveň vylúčil povolebnú spoluprácu so stranou Smer-SD.
Podľa posledného prieskumu verejnej mienky agentúry AKO zo začiatku januára by Most-Híd volilo 4,1 percenta voličov. Agentúra Polis Slovakia zasa začiatkom decembra strane namerala voličskú podporu na úrovni 5,2 percenta. Na vstup do parlamentu musí strana získať najmenej päť percent. Voľby do Národnej rady sa budú konať v sobotu 29. februára od 7:00 do 22:00.
Stanovisko Mosta-Híd k ďalšej vláde so Smerom-SD bolo jasné nie, tvrdí Ravasz
Most-Híd by znova do vlády so Smerom-SD nešiel. Na stredajšej tlačovej konferencii to povedal podpredseda Mosta-Híd Ábel Ravasz. "Čo sa týka Smeru-SD a ďalšej vlády, myslím si, že naše stanovisko bolo tentokrát veľmi jasné nie," zdôraznil.
Predseda strany Béla Bugár vysvetlil, že z vlády so Smerom po vražde novinára nevystúpili aj preto, lebo bolo potrebné prijať zmeny v procese výberu policajného prezidenta, aby mal voľné ruky. Myslí si tiež, že po prípadnom odchode Mosta-Híd z koalície mohla vláda Smer-SD a SNS fungovať naďalej s tichou podporou ĽSNS. "Ja si nemyslím, že toto je fabulácia. Toto mohlo byť, aj na základe ich posledných rozhodnutí v parlamente," podotkol. Zdôraznil, že aj tomu sa Mostu-Híd zotrvaním vo vláde podarilo zabrániť.
"Posledné mesiace vnímam, nielen pána Danka, ale koaličných partnerov, napríklad aj pána Pellegriniho, že za všetkým vidí Most-Híd. Keby sme boli za všetkým, tak si myslím, že Slovensko je inde. Ale takú možnosť sme nemali, šesť a pol percenta, tri ministerstvá," reagoval Bugár na otázku o kritike zo strany predsedu NR SR a šéfa SNS Andreja Danka (SNS) smerom k ministrovi dopravy Árpádovi Érsekovi (Most-Híd) v súvislosti s mýtom.
Bugár hovoril aj o výdavkovom strope, o ktorom v stredu rokovala vláda. V súvislosti s nevyrovnaným štátnym rozpočtom poukázal na sociálne opatrenia, z ktorých väčšina podľa neho potrebná bola, ale aj na spomaľovanie ekonomiky. To, či bude výdavkový strop záväzný aj pre novú vládu, podľa svojich slov nevie. "Každá vláda, ktorá príde, si zoberie zodpovednosť za seba a na seba. Môže to zmeniť," povedal s tým, že potom by sa však už nemala sťažovať na predchádzajúcu vládu.