Utorok26. november 2024, meniny má Kornel, zajtra Milan

Pozastavenie 50-dňového moratória je prvý krok k spravodlivosti, hodnotí politológ

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

BRATISLAVA - Pozastavenie účinnosti 50-dňového moratória je prvý krok k spravodlivosti. Uviedol to politológ z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík. Ústavný súd SR v stredu pozastavil účinnosť ustanovenia, ktorým sa mala predĺžiť lehota zákazu zverejňovať predvolebné prieskumy zo 14 na 50 dní.

„Je to prvý krok k spravodlivosti, ktorá však ešte nezvíťazila, keďže ide len o pozastavenie účinnosti. Nevieme, ako rozhodne ústavný súd ohľadom posúdenia obsahovej náplne tohto návrhu, či bude v zhode s ústavou alebo nie,“ priblížil Štefančík. Podľa politológa je celý návrh nezmysel a ide proti princípom liberálnej demokracie.

Na otázku, či je možné toto rozhodnutie považovať za úspech prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá návrh napadla na ústavnom súde, odpovedal, že v prvom rade je to víťazstvo spravodlivosti, ústavnosti a demokracie. „Pani prezidentka urobila to, čo od nej demokratická časť spoločnosti očakávala. Treba oceniť aj Ústavný súd, že tak rýchlo prijal rozhodnutie,“ poznamenal Štefančík.

Zároveň poukázal na fakt, že prieskumy verejnej mienky sa stali prostriedkom politického boja a manipulácie. „Akékoľvek moratórium je však nezmysel a ide proti dôvere voči sedliackemu rozumu každého voliča, ktorý sa vie rozhodnúť, komu svoj hlas dá. Moratórium, ktoré je dlhšie ako dva-tri dni pred voľbami, je podľa mňa zbytočné,“ uzavrel politológ.

Prezidentka podala ešte začiatkom decembra podnet na Ústavný súd SR pre novelu zákona, ktorá zakazuje zverejňovanie prieskumov 50 dní pred voľbami. Požiadala tiež o pozastavenie jej účinnosti. V podaní argumentovala okrem iného rozporom so slobodou prejavu, ochranou politickej súťaže a možným nenapraviteľným zásahom do demokratického charakteru štátu.

„Zákonné obmedzenia týkajúce sa procesu volieb, vrátane obdobia volebnej kampane, nesmú zasahovať ani ohrozovať predpoklady pre kvalifikované volebné rozhodovanie občanov, pretože to môže viesť k deformáciám volebného procesu, ktorý je pre demokratické zriadenie kľúčový a nenahraditeľný. Zásah do kvalifikovaného rozhodovania môže nenapraviteľne narušiť demokratický charakter štátu,“ uviedla prezidentka.

Novela prešla v parlamente na dvakrát najmä hlasmi poslancov koaličných strán Smer-SD a SNS, ako aj Kotlebovcov - Ľudovej strany Naše Slovensko a niekoľkých nezaradených poslancov.

Viac o téme: MoratóriumPozastavenieSlovenskoRadoslav Štefančík
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu