Pre to, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny prsníka, môžete sama urobiť omnoho viac, ako si myslíte!
1. Obmedzte cigarety a alkohol na minimum
Fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu prispievajú k riziku vzniku ochorenia.
2. Zmeňte životosprávu
Pohyb a zdravá výživa vám pomôžu ustrážiť si ideálnu váhu. Nadváha je totiž ďalšou hrozbou pre rakovinu, najmä pre ženy po menopauze.
3. Zaujímajte sa o rodinnú anamnézu
Ak sa u vašej mamy, babky, sestry, dcéry či otca vyskytla rakovina prsníka, riziko vzniku ochorenia sa zvyšuje i u vás.
4. Hľadajte dobrého lekára
Váš lekár – gynekológ je pre vaše zdravie kľúčovou človekom. Ak máte pocit, že vašim problémom nevenuje dostatočnú pozornosť, skúste ich konzultovať aj s iným odborníkom.
5. Spoznajte svoje prsia
Samovyšetrenie prsníkov v mesačných intervaloch by pre vás malo byť samozrejmosťou. Keď si osvojíte správny postup, dokážete pri pravidelnom samovyšetrení odhaliť nádory už od 20 milimetrov.
6. Chodievajte pravidelne na preventívne prehliadky
Pol hodina u lekára vám môže zachrániť život! Na preventívne gynekologické prehliadky, v rámci ktorých vám lekár vyšetrí aj prsníky, by ste mali chodiť od osemnástky každé dva roky. Od 30. roku života každý rok. Ak máte viac ako 40 rokov, máte nárok na mamografické vyšetrenie prsníkov raz za dva roky.
7. Príďte včas
Ak máte akýkoľvek problém, alebo ste na svojich prsiach spozorovali nejakú zmenu, nepodceňujte ju a vyhľadajte svojho lekára. Rakovina sama od seba nezmizne. Včasná diagnóza je prvým predpokladom úspešnej liečby.
8. Nikdy sa nevzdávajte!
Ak vám diagnostikovali rakovinu prsníka, nevzdávajte sa. Rakovina prsníka patrí k nádorovým ochoreniam s dobrou prognózou liečby. Podstatné je liečiť sa podľa pokynov ošetrujúceho lekára a dodržiavať predpísaný liečebný postup. Ten je väčšinou kombináciou chirurgickej liečby, rádioterapie, chemoterapie a hormonálnej liečby.