Chcela by som sa opýtať na negatívne vplyvy HAK. Niektorí lekári predpisujú 14 ročným dievčatám HAK, z dôvodu, že majú nepravidelný cyklus, ale často im ani nepovedia, že HAK neodstraňuje príčinu nepravidelnosti. Prečo by mala žena 2-3 mesiace pred tým ako chce otehotnieť prestať užívať HAK?
Citujem úryvok z Topiek: „Prestávky v užívaní hormonálnej antikoncepcie sa robili kedysi dávno, keď tabletky obsahovali veľmi vysoké hodnoty hormónov. Pri súčasnej modernej hormonálnej antikoncepcii tieto prestávky naozaj nemajú žiadne opodstatnenie, pokiaľ samozrejme nechcete otehotnieť! A prečo sa chcete od hormónov čistiť? Hormóny sú nášmu telu vlastné a tie naše ženské hormóny zabezpečujú predsa aj to, že sme ženami (to znamená krásne, milé, múdre, atď.)“
Chcela by som sa aj opýtať na iné možnosti antikoncepcie ako je HAK. O tom sa tiež malo píše. Vopred ďakujem.
Milá pisateľka, Veľa otázok naraz, ale skúsme! Tá prestávka v užívaní HAK bola myslená tak, že ak chcete otehotnieť, antikoncepciu treba vysadiť, pretože inak sa Vám otehotnieť pravdepodobne nepodarí. Nikdy som netvrdila, že po ukončení užívania HAK a pred otehotnením je treba urobiť pauzu 2-3 mesiace, to naozaj vôbec nie je potrebné. Máte pravdu v tom, že 14 ročným dievčatám nasadiť HAK bez predchádzajúceho zistenia príčiny nepravidelnosti nie je práve najšťastnejším riešením, ale myslím, že sa to ani takto nerobí. Ja osobne by som nepravidelnosti cyklu do 15 rokov neriešila, pokiaľ dotyčná mladá dáma nemá z toho iné problémy.
Pýtate sa na negatívne vplyvy HAK, už som o tom hovorila, napíšte konkrétne aké, alebo čo ste počuli a ja sa Vám to budem snažiť vysvetliť. Iné formy antikoncepcie sú napr. prezervatív ( po hormonálnych antikoncepčných tabletkách je to druhý najobľúbenejší spôsob zábrany počatia a plus, chráni Vás aj pred sexuálne prenosnými ochoreniami), bariérová antikoncepcia, ktorá sa vkladá do pošvy, vnútromaternicové teliesko (DANA), alebo ešte lepšie vnútromaternicový systém MIRENA (hoci tá obsahuje malé množstvo hormónu, ktorý ale pôsobí len lokálne). Všetky ostatné, t.j. náplaste, podkožné implantáty, či pošvové krúžky, obsahujú hormóny.