BRATISLAVA - Uplynulý víkend si Slováci volili tých, ktorí ich najbližších päť rokov budú zastupovať v Európskom parlamente. Víťazom sa stala koalícia Progresívne Slovensko - Spolu, o takmer päť percent zaostával Smer-SD a prvú trojicu uzatvorila Kotlebova ĽSNS. Do Bruselu sa prebojovali aj kandidáti KDH, SaS a OĽaNO. Zoznámte sa, toto sú oni.
- v roku 2014 volilo 13 percent Slovákov, účasť v roku 2019 stúpla na 22,74 percenta
- Slovensko bude zastupovať 14 europoslancov, do europarlamentu pošleme dvoch súčasných poslancov a 12 nováčikov
- najviac hlasov spomedzi zvolených kandidátov vo voľbách získala súčasná europoslankyňa Monika Beňová
Smer-SD
Monika Beňová (89 472 hlasov)
Celkovo najviac preferenčných hlasov v eurovoľbách spomedzi slovenských kandidátov získala rodená Bratislavčanka Monika Beňová, spoluzakladateľka a v súčanosti členka strany Smer-SD. V europarlamente nie je nováčikom. Pôsobí v ňom od roku 2004, konkrétne v skupine progresívnej aliancie socialistov a demokratov.
Miroslav Číž (51 362 hlasov)
Miroslav Číž je pre Slovákov taktiež známa tvár. Okrem iného je totiž poslancom Národnej rady za stranu Smer-SD, v ktorej je podpredseda, v minulosti bol aj na poste podpredsedu NR SR.
(Zdroj: TASR - Martin Baumann)
Robert Hajšel (13 773 hlasov)
Bývalý novinár, ktorý prinášal informácie priamo z Bruselu, a tiež funkcionár Európskeho parlamentu. To je Robert Hajšel.
Koalícia PS/Spolu
(Zdroj: Facebook)
Michal Šimečka (81 735 hlasov)
Podpredseda Progresívneho Slovenska pôsobil napríklad aj ako poradca českého ministra zahraničných vecí. Venuje sa problematike európskej integrácie a bezpečnosti. V Bruseli pracoval aj v minulosti, nie však v úlohe europoslanca. Doktorské a magisterské štúdium absolvoval na University of Oxford. Diplom získal v oblasti politológie a medzinárodných vzťahov. Až do súčanosti však v politike nepôsobil.
Michal Wiezik (29 998 hlasov)
Vysokoškolský pedagóg, vedec a ekológ. Jeho pôsobiskom je Fakulta skológie a enviromentalistiky vo Zvolene. Uvádza o sebe, že presadzuje fungujúcu ochranu prírody, podporu života a racionálny manažment prostredia a spoločnosti.
Martin Hojsík (27 549 hlasov)
Vyštudovaný biológ a aktivista Martin Hojsík je programový riaditeľ a člen predstavenstva medzinárodnej dobročinnej charity. V minulosti pracoval na globálnych kampaniach pre Greenpeace či Action Aid. Aktivistom v oblasti životného prostredia a sociálnych hnutí je od roku 1993. Pôsobí v strane Progresívne Slovensko.
Vladimír Bilčík (26 202 hlasov)
Vladimír Bilčík vedie pracovnú skupinu Spolu pre medzinárodné vzťahy a učí na Katedre politológie FiF UK. Venuje sa výskumu a projektom, ktoré súvisia s EÚ.
SaS
Lucia Ďuriš Nicholsonová (52 331 hlasov)
Vo voľbách v roku 2014 jej pokus o získanie miesta v europarlamente nevyšiel. Aj vtedy kandidovala za stranu SaS, v ktorej pôsobí aj v súčasnosti. Je podpredsedníčkou Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny.
Eugen Jurzyca (33 540 hlasov)
Svoje znalosti môže v europarlamente využiť aj Bratislavčan Eugen Jurzyca, taktiež poslanec NR SR, niekdajší minister školstva a ekonóm.
KDH
(Zdroj: Facebook)
Ivan Štefanec (33 128 hlasov)
V europarlamente pôsobí od roku 2014, občania ho zvolili ešte ako lídra kandidátky SDKÚ-DS. Teraz jeho meno krúžkovali na kandidátke KDH, členom strany je od roku 2015. Narodil sa v Považskej Bystrici.
Miriam Lexmann (27 883 hlasov)
Miriam Lexmann je poradkyňou pre zahraničnú a európsku politiku pre KDH. Pôsobí ako riaditeľka európskej kancelárie Medzinárodného Republikánskeho Inštitútu. Svojho mandátu v europarlamente sa ale ujme až po odchode Veľkej Británie z EÚ, teda po brexite.
OĽaNO
Peter Pollák (23 815 hlasov)
Jediný úspešný kandidát za hnutie OĽaNO pôsobil v minulosti aj ako splnomocnenec vlády pre rómske komunity. Tohto roku sa stal prvým slovenským europoslancom rómskej národnosti.
ĽSNS
Miroslav Radačovský (42 276)
Bývalý sudca okresného súdu v Poprade sa musel vzdať funkcie po kontroverzných výrokoch na adresu Andreja Kisku. Známy je z kauzy tzv. tatranských pozemkov. Na konte má však viac prehreškov. V roku 2012 bol obžalovaný z nedovoleného ozbrojovania a prechovávania drog. Žilinský súd ho oslobodil.
Milan Uhrík (42 779 hlasov)
Podpredseda Kotlebovej ĽSNS, kedysi IT manažér. Neúspešne kandidoval na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Do europarlamentu prekrúžkoval až zo 14 miesta na kandidátke.
{{ poll.thanks }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }} Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}