KÁTHMANDU – Počet obetí ničivého zemetrasenia, ktoré cez víkend zasiahlo Nepál, prekročil 5000. Ďalších takmer 10.000 ľudí utrpelo zranenia a stovky osôb sú stále nezvestné.
Nepálsky premiér Sušil Koirala dnes vyhlásil trojdňový štátny smútok a upozornil, že mŕtvych môže byť až dvojnásobok - teda 10.000. "Rozhodli sme sa na pamiatku Nepálcov, zahraničných bratov a sestier, starých ľudí i detí, na pamiatku všetkých, ktorí prišli o život pri tomto smrtiacom zemetrasení, držať oddnes po tri dni národný smútok," oznámil dnes Koirala.
Premiér zároveň poďakoval medzinárodnému spoločenstvu za príliv humanitárnej pomoci, ktorej sa jeho postihnutej krajine dostáva, ale súčasne vyzval svet k ďalšej materiálnej podpore, najmä vo forme stanov a liekov pre preživších. Tiež naliehal na urýchlenie záchranných prác. S tými v Nepále pomáha aj špeciálna jednotka Gurkhov, teda Nepálcov v radoch britskej armády.
Tím zložený z nepálskych a francúzskych záchranárov dnes oznámil, že sa mu podarilo vyslobodiť z trosiek budovy v metropole Káthmandu muža, ktorý zemetrasenie prežil. Strávil pritom takmer 80 hodín zavalený v jednej z miestností spolu s tromi mŕtvymi, bez vody a bez jedla. Neutrpel žiadne závažnejšie zranenia, najskôr iba zlomeninu nohy.
Podľa informácií OSN bolo zemetrasením postihnutých asi osem miliónov obyvateľov Nepálu, ktorého populácia činí približne 29 miliónov. Státisíce Nepálcov strávili už tretiu noc pod holým nebom v obave pred ďalšími otrasmi. Prejavovať sa začal nedostatok potravín a ďalších základných životných potrieb. Záchranári sa dnes pokúšali dostať k oblastiam odtrhnutým od sveta, ktoré boli najbližšie k ohnisku zemetrasenia. Všetci horolezci, ktorí uviazli vo výškových táboroch na svahoch Mount Everestu, sa už dostali s vrtuľníkmi o bezpečia.
Prísun zahraničnej pomoci aj odchod cudzincov z Nepálu komplikuje malá kapacita jediného nepálskeho medzinárodného letiska, ktoré sa nachádza v metropole Káthmandu. Sem prilietajú lietadlá s humanitárnou pomocou a záchrannými tímami a odtiaľto sa zároveň snažia krajinu letecky opustiť turisti. Dnes muselo byť niekoľko lietadiel mieriacich do Nepálu odklonených na letisko v susednej Indii. Nepálske úrady dnes popoludní oznámili humanitárnym organizáciám, že vraj už ďalšie zahraničné záchranné tímy, ktoré by pátrali po preživších, nepotrebujú. Uviedol to Jamie McGoldrick z Rozvojového programu OSN.
Otrasy o sile 7,8 stupňa sa stali najväčšou katastrofou v himalájskej krajine od roku 1934, kedy v Nepále pri zemetrasení zahynulo približne 8500 ľudí. Na pomoc bolo teraz nasadených 90 percent zo 100.000 vojakov nepálskej armády. Medzi prvými krajinami, ktoré vypravili okamžitú pomoc do Nepálu, boli Čína a India. Už v minulých rokoch sa obe regionálne veľmoci uchádzali o priazeň Káthmandu prostredníctvom humanitárnej podpory a investícií a prírodná katastrofa ich snahy ešte viac zviditeľnila.
Nepálu poskytneme humanitárnu pomoc
Slovensko poskytne humanitárnu pomoc zemetrasením postihnutému Nepálu. Ministerstvo vnútra vyčlenilo zo zásob materiálnu humanitárnu pomoc v hodnote takmer 63 000 eur. Ide o stany, ležadlá, prikrývky, zásobníky na vodu, ale aj zariadenie poľnej kuchyne pre 100 osôb. Ministerstvo zdravotníctva poskytne špeciálny zdravotnícky materiál - chirurgické šitie v hodnote 30 000 eur a Správa štátnych hmotných rezerv vyčlenila zo zásob prikrývky v hodnote vyše 830 eur a zásobníky na vodu Z-800 v hodnote takmer 1 500 eur. Slovensko ponúka Nepálu aj 20-členný tím záchranárov z Komplexnej centrálnej záchrannej služby z Gabčíkova. Ministerstvo vnútra poslalo túto ponuku na akceptáciu a následne by mala byť doriešená aj preprava materiálu. Pomoc Nepálu dnes odsúhlasila vláda.