NAÍ DILLÍ - Cyklón Hudhud dnes vyčíňal na juhovýchodnom pobreží Indie. Napriek rozsiahlej evakuácii obyvateľstva si vyžiadal najmenej tri ľudské životy a spôsobil rozsiahle škody a výpadky elektriny. Až 400.000 ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
"Veľmi krutý cyklón" prichádzajúci od Bengálskeho zálivu priniesol prudké lejaky a vietor s rýchlosťou až 195 kilometrov za hodinu. Na pevninu dorazil neďaleko prístavného mesta Višakapatman v indickom štáte Ándhrapradéš.
"Cyklón po príchode na pobrežie rýchlo stratí svoju silu, rýchlosť vetra sa do šiestich hodín zníži o 50 percent a potom o šesť hodín o ďalších 50 percent," uviedol riaditeľ Indickej meteorologickej služby.
Televízna stanica NDTV informovala, že takmer 400.000 ľudí v Ándhrapradéši a susednom štáte Urísa muselo opustiť svoje domovy. Z nich 200.000 evakuovali do stoviek provizórnych táborov vybudovaných vládnymi úradmi.
"Traja ľudia zahynuli pri nehodách, keď sa zrútili domy a stromy v prudkých lejakoch a silnom vetre, ktoré sprevádzali cyklón Hudhud hneď po príchode na pevninu," uviedol vysokopostavený predstaviteľ štátu Ándhrapradéš pre krízové situácie.
Višakapatman s dvoma miliónmi obyvateľov je jedným z najväčších miest na juhovýchode Indie a hlavnou námornou základňou.
"Cyklón spôsobil značné škody v piatich okresoch, stovky stromov popadali, prerušené boli dodávky elektriny a telekomunikačné spojenie. Niektoré hlavné cesty sú zatarasené," dodal predstaviteľ štátu.
Stovky dedín sa ponorili do tmy, pretože úrady odpojili elektrinu, aby zabránili úmrtiam spôsobeným elektrickým prúdom. Železničné a letecké spoje sú zrušené už od soboty.
Meteorológovia informovali, že cyklón spôsobí vlny vysoké do dvoch metrov, ktoré môžu zaplaviť nízko položené oblasti.
"Situácia vyzerá veľmi hrozivo. Predmety a billboardy lietajú vo vetre a rozbíjajú okná. Tieto trosky by mohli vziať mnoho ľudských životov," povedal miestny obyvateľ pre televíziu NDTV.
Vláda vyslala do oboch štátov 1700 záchranárov, ako aj príslušníkov armády vrátane námorných síl. Budú pomáhať civilným úradom pri záchranných operáciách.
Nad Bengálskym zálivom sa od apríla do novembra často tvoria cyklóny. Prinášajú so sebou obrovskú skazu a záplavy na južnom aj východnom pobreží Indie.
Presne pred rokom bičoval juhovýchodné pobrežie Indie cyklón Phailin, pričom rýchlosť vetra dosahovalo vyše 200 kilometrov za hodinu. Živel si vyžiadal viac ako 50 ľudských životov.
Phailin bol najsilnejšou búrkou v Indii od cyklónu Odisha pred 15 rokmi. Sprevádzal ho vietor s rýchlosťou 260 kilometrov za hodinu a usmrtil 10.000 ľudí.