ISTANBUL - Krvavé protivládne protesty na Ukrajine, ktoré si vyžiadali ľudské životy a skončili útekom prezidenta Viktora Janukovyča, postavili do pozoru nielen okolité krajiny, ale aj celú Európsku úniu a Rusko. Aký osud Ukrajinu čaká ďalej, ukáže čas. Nie je však ani zďaleka jediným štátom, ktorého obyvatelia sa búria proti krokom tých, ktorí držia v rukách moc. V Turecku vyšli ľudia do ulíc kvôli kontroverznému zákonu, sprísňujúcemu kontrolu nad internetom. Svedkom demonštrácie sa stal aj mladý Slovák Juraj, ktorý Topkám opísal svoje zážitky.
"Bol som pracovne v meste Konya a na spiatočnej ceste som sa zastavil na jeden deň v Istanbule okuknúť mesto. Bol som ubytovaný v hoteli na ulici Istiklal Cd v európskej časti Istanbulu, ulica ústi na námestí Taksim neďaleko Taksim Gezi parku. Už ráno bolo vidieť, že sa niečo chystá, po tejto ulici jazdili motorizované vodné delá a na námestí Taksim bolo odparkovaných zopár policajných autobusov," začína svoje rozprávanie Juraj, podľa ktorého večer približne o desiatej bolo už na námestí niekoľko desiatok policajných autobusov.
Na ulici, kde sa nachádzal Jurajov hotel, stálo v rozostupe každých 100-200 metrov jedno obrnené motorizované vodné delo a v každej bočnej uličke postávala a pofajčievala skupinka policajných ťažkoodencov vybavená plynovými maskami. Počet protestujúcich sa podľa jeho slov dal len ťažko určiť, pretože dav bol pravidelne rozháňaný políciou aj za použitia slzného plynu a vodných diel.
"Niečo pred polnocou sa situácia začala radikalizovať, niektorí demonštranti začali zakladať uprostred ulice ohne a začali sa dobýjať do pobočky banky Garanti. Prišla aj radikálnejšia odpoveď zo strany polície, použitie plynových pušiek pravdepodobne na gumové projektily a zatýkanie niektorých demonštrantov tajnými policajtmi oblečenými rovnako ako demonštranti," opísal vývoj situácie Slovák, ktorého domáci informovali, že podobné demonštrácie sú tu pravidlom každú sobotu už takmer rok, pričom protesty vrcholili v júni 2013.
Jedným z prvotných dôvodov bola plánovaná výstavba obchodného centra na mieste Taksim Gezi parku, jednom z mála oddychových zón uprostred výstavbou preplnenej časti mesta. Terajšie protesty sú vedené hlavne proti zavádzaniu rozsiahlej cenzúry internetu v Turecku. "Útok bol cielený už tradične na banku Garanti, vraj kvôli tomu, že je vlastnená skupinou Dogus Group, rovnako ako televízne kanály, ktoré nedostatočne informujú o celom dianí okolo Gezi parku. Napriek tomu, že vstup do tejto banky bol zdemolovaný a radikálnejší demonštranti útočili kameňmi na vodné delá, nevidel som iné známky vandalizmu zo strany demonštrantov," dodal Juraj.
Podľa agentúry Reuters rozohnala v sobotu turecká polícia slzotvorným plynom, vodnými delami a gumovými projektilmi tisíce demonštrantov protestujúcich proti kontroverznému zákonu, sprísňujúcemu kontrolu nad internetom. Nespokojenci sa zhromaždili v centre Istanbulu, na hlavnej nákupnej ulici Istiklal v blízkosti námestia Taksim. Po zásahu poriadkovej polície sa rozutekali do okolitých ulíc.
Niektorí z demonštrantov hádzali na policajtov fľaše, petardy a ďalšie predmety. Minimálne piati z nich boli zadržaní.
Návrh legislatívy, schválený tureckými poslancami 6. februára, umožní telekomunikačnému úradu blokovať internetové stránky za porušenie ochrany osobných údajov aj bez súdneho rozhodnutia.
Legislatíva zároveň zaväzuje poskytovateľov internetových služieb uchovávať záznamy o činnosti užívateľov po dobu dvoch rokov. Na požiadanie ich budú musieť poskytnúť úradom bez toho, aby o tom informovali používateľov.
EÚ kritizovala Turecko za sprísnenie kontroly nad internetom a vyzvala vládu v Ankare na revíziu zákona v duchu európskych štandardov. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan ubezpečuje, že zákon nezavádza cenzúru internetu, ale len zvyšuje jeho bezpečnosť.
Turkov rozhorčil aj zvukový záznam, na ktorom prezident Recep Tayyip Erdogan údajne hovorí svojmu synovi, ako sa má zbaviť veľkých súm peňazí. Záznam bol podľa agentúry Reuters zhotovený v deň, keď sa začalo vyšetrovanie vládnych činiteľov pre podozrenie z korupcie.
Erdogan však tvrdí, že nahrávky, ktoré sa objavili na internetovom portáli YouTube, sú "nehanebnou montážou", čím chcel naznačiť, že ide o podvrh zostavený z útržkov jeho hlasu a hlasu jeho syna Bilala.