BRATISLAVA - Stačí jeden zlý pohyb a môže dôjsť k tragédii! Teploty klesajú pod nulu a zamrznuté povrchy jazier či rybníkov lákajú čoraz viac korčuliarov. Úplne však pritom zabúdajú na hroziace nebezpečenstvo a na krehkom ľade doslova riskujú životy. Dôkazom sú fotografie zo zamrznutého jazera v Devínskej Novej Vsi, kde sa korčuľujú dokonca aj mamičky s malými deťmi!
Korčuľovať sa na zamrznutých vodných plochách môžete len na vlastnú zodpovednosť. Hoci predstava, že sa ľad prelomí a vy skončíte v mrazivej vode, je desivá, stále sa nájde množstvo odvážlivcov, ktorí sa hneď, ako klesnú teploty pod nulu, bezhlavo vrhajú na zamrznuté jazerá. Živým príkladom je aj jazero v Devínskej Novej Vsi.
Hoci ortuť teplomera v nedeľu klesala len tesne po nulu a ľadová vrstva na mnohých miestach presiakala, Bratislavčania sa na nej veselo šantili. "Ľudia sú nepoučiteľní. Devínske jazero ešte nie je natoľko zamrznuté, aby sa tam ľudia a dokonca aj mamička s malým dieťaťom korčuľovali, veď pozrite sami," napísala nám pohoršená čitateľka a pripojila fotografie, na ktorých jasne vidieť roztápajúcu sa vrstvu ľadu na jazere.
Či je vrstva ľadu na zamrznutých jazerách či rybníkoch dostatočne hrubá, sa zistiť jednoducho nedá. Po celej vodnej ploche navyše nie je rovnaká a i keď na jednom mieste vás zamrznutá vrstva udrží, o jeden-dva metre ďalej to tak už byť nemusí. Riskujete tak pád do mrazivej vody, ktorý môže skončiť ťažkým podchladením, či dokonca až smrťou.
A čo robiť, ak sa do tejto nepríjemnej situácie predsa len dostanete? Hlavne nepanikárite. "V prípade, že sa prepadnete pod ľad, treba zachovať chladnú hlavu, ak sa dá dotknúť dna, odraziť sa od neho a snažiť sa dostať na ľadovú plochu prevalením, niečo podobné ako robí tuleň," radí hovorca záchranárov Boris Chmel a dodáva, že samozrejme netreba zabudnúť zavolať na tiesňovú linku 112 alebo 155 či 150.
V prípade, že sa rozhodnete topiacemu sa pomôcť sami, dodržujte tieto rady. "Záchranca by nemal kráčať, ale ležať, aby hmotnosť rozložil na čo najväčšiu plochu, lebo inak sa z neho môže ľahko stať aj obeť. Dobré je, ak má záchranca pri sebe nejaký konár, lano posplietané aj z tričiek, o ktoré by sa dalo zachytiť," vysvetľuje Chmel. V prvom rade však treba myslieť najmä na svoje zdravie a zbytočne nepreceňovať vlastné sily.