BRATISLAVA - Voľba kandidátov na ústavných sudcov, zákony vetované prezidentom SR Andrejom Kiskom, vládne aj poslanecké návrhy zákonov zamestnajú poslancov Národnej rady SR na 45. schôdzi parlamentu. Zasadnutie sa začne dnes o 13:00. Zákonodarcovia mali pôvodne na programe 125 bodov. Vládna koalícia sa však rozhodla jej sociálne opatrenia presunúť na júnovú schôdzu. Koaliční lídri sa na tom dohodli v pondelok 6. mája.
Novinárov informoval predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Dôvodom je, že chcú čo najmenej zaťažiť štátny rozpočet. „Dovtedy ešte okrešeme niektoré návrhy, aby dopad na štátny rozpočet nebol veľký," dodal Bugár.
Na 21. mája je naplánovaná už tretia voľba kandidátov na ústavných sudcov. Kandidátov vo štvrtok a v piatok vypočúvali členovia Ústavnoprávneho výboru NR SR. Poslanci budú vyberať z 24 uchádzačov. V prvom kole voľby kandidátov na ústavných sudcov zákonodarcovia nezvolili ani jedného kandidáta, v druhom kole štyroch. Z nich prezident 17. apríla vymenoval troch - Ivana Fiačana, Petra Molnára a Ľuboša Szigetiho. Na ústavnom súde treba obsadiť ešte šesť miest.
Pozornosť púta novela zákona o štátnych symboloch, ktorú na opätovné prerokovanie parlamentu vrátil prezident ako celok. Novelou sa zakazuje hranie alebo spievanie hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu. Poslanci Mosta-Híd predložili do parlamentu ďalšiu novelu zákona, aby sa ňou hranie alebo spievanie hymny vyriešilo. Do zákona chcú pridať novú vetu. „Predchádzajúcou vetou nie je dotknuté právo fyzických a právnických osôb hrať alebo spievať štátnu hymnu iného štátu," uviedol minister spravodlivosti Gábor Gál ešte 17. apríla.
Poslanci vládnej koalície Eva Smolíková (SNS), Ľubomír Petrák (Smer-SD) a Péter Vörös (Most-Híd) navrhujú, aby bola materská škola povinná pre všetky päťročné deti. Ministerstvo školstva zavedením povinného predprimárneho vzdelávania očakáva zlepšenie výsledkov v národných testovaniach. Združenie miest a obcí Slovenska podľa výkonného podpredsedu Jozefa Turčányho dlhodobo upozorňuje na mnohé riziká zavedenia povinnosti prijať päťročné deti do materskej školy. Okrem potreby budovania nových kapacít, prijímania nových učiteľov a asistentov a s tým spojených finančných nárokov podľa neho neexistuje reálna možnosť právne túto povinnosť vymôcť pokutovaním rodičov.
Zákonodarcovia prerokujú viaceré návrhy v druhom čítaní. Rozhodnú napríklad o tlačovom zákone od poslancov za stranu Smer-SD Dušana Jarjabka a Miroslava Číža. Tí chcú opätovne zaviesť právo na odpoveď, ako to bolo v zákone v roku 2008. Ako píšu v dôvodovej správe k návrhu novely, „týmto návrhom zákona sa možnosti uplatnenia práva na odpoveď rozširujú v zmysle pôvodného znenia tlačového zákona.Treba zdôrazniť, že predmetom práva na odpoveď je len skutkové tvrdenie. Vylučuje sa teda odpovedať na hodnotiace úsudky“.
Poslanci sa budú zaoberať aj Výročnou správou o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii – hodnotenie a aktuálne priority vyplývajúce z Pracovného programu Európskej komisie. Rovnako ich čaká hodnotenie priorít zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky v roku 2018 a ich zameranie na rok 2019. Plénum zamestná tiež Správa o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2018. Predmetom rokovania budú aj správy o výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky za rok 2018 či o stave vysielania v Slovenskej republike a o činnosti Rady pre vysielanie a retransmisiu za rok 2018.