BRATISLAVA - Členov Výboru NR SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) a Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť tento týždeň zamestná kauza únos vietnamského občana. Parlamentný brannobezpečnostný výbor bude o kauze únos vietnamského občana rokovať vo štvrtok o desiatej hodine.
Predseda výboru Anton Hrnko ho zvolal na na základe naliehania podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara. Hrnko to oznámil tento týždeň na sociálnej sieti. Zároveň sa tak rozhodol po podnetoch od opozičného poslanca z SaS Ľubomíra Galka, ktorý tvrdí, že opozícia má už nazbierané podpisy na zvolanie mimoriadneho výboru. „Požiadal som ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby čo najobšírnejšie vysvetlila predmetnú kauzu, lebo dobré meno nášho štátu nemôže byť poškodzované nikým,“ napísal Hrnko na sociálnu sieť.
Podľa Hrnka to, čo sa v poslednom čase deje okolo údajného prevozu uneseného Vietnamca letkou ministerstva vnútra, je nedôstojné a mimoriadne škodí dobrému menu našej vlasti, Slovenskej republiky. „Ako vždy v jednoznačných veciach môže byť pravda len jedna. Buď majú pravdu tí, čo tvrdia, že letka bola zneužitá, alebo má pravdu strana druhá. V tomto prípade by nemalo platiť to matovičovské, ja ťa oblejem hnojovkou a ty sa čistí sám. V tomto musí jedna strana dostať to, čo jej patrí,“ konštatoval Hrnko.
Opozičný poslanec Gábor Grendel (OĽaNO) ako predseda parlamentného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) zvolal na piatok 10. augusta o 10:00 jeho mimoriadne zasadnutie. Členovia výboru sa majú zaoberať kauzou údajného únosu Vietnamca slovenským vládnym leteckým špeciálom. Ako povedal Grendel, domáce tajné služby musia mať činnosť zahraničných pod kontrolou, v opačnom prípade musí byť patrične vyvodená osobná zodpovednosť. Ak sa tak nestane, vynárajú sa podľa Grendela podozrenia, že tajné služby napomáhali Ministerstvu vnútra SR pri tejto operácii. Opozičný poslanec doplnil, že jedinou možnosťou v tejto situácii sú predčasné parlamentné voľby.
Okrem výborov parlamentu sa kauzou bude zaoberať aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý požiadal o stretnutie prezidenta Andreja Kisku, predsedu parlamentu Andreja Danka a premiéra Petra Pellegriniho. „Účasť potvrdili všetci oslovení ústavní činitelia,“ informovala hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová. Pracovné stretnutie bude v pondelok 6. augusta na pôde Generálnej prokuratúry. Čižnár chce zamedziť politizácii prípadu a zabezpečiť nezávislosť a zákonnosť objasnenia veci.
Denník N vo štvrtok zverejnil výpovede policajtov, ktorí prehovorili pre toto médium o únose vietnamského občana Trinh Xuan Thanha. Zhodujú sa so závermi nemeckej prokuratúry, ktorá prípad vyšetruje a ktorej podrobnú správu má denník k dispozícii vďaka spoločnému pátraniu s nemeckým denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podľa policajtov je na prípade únosu, ktorý sa stal koncom júla 2017, viacero vecí zvláštnych. Pre Denník N hovorili napríklad o tom, že z Úradu na ochranu ústavných činiteľov volali vodičom, či sú ochotní ísť na druhý deň v stredu 26. júla 2017 do práce, keďže na Slovensko príde mimoriadne vietnamská delegácia.
„Viacerí ochrankári sú prekvapení, delegácie sa plánujú niekoľko týždňov dopredu, nie zo dňa na deň,“ píše Denník N, ktorý vo svojom článku informuje aj o presných časoch pristátia či odletu slovenského špeciálu, ktorým vietnamského podnikateľa uniesli, o časoch rokovania, o spôsobe, akým sa asi z Berlína unesený podnikateľ dostal do kolóny či o tom, že vo vládnej kolóne bolo nezvyčajne veľa policajtov. Podrobne potom opisuje, ako sa unesený Vietnamec dostal až do lietadla.
Hovorca Ministerstva vnútra SR Petar Lazarov v stanovisku označil publikovaný článok za úplný nezmysel, ktorý obsahuje samé výmysly a klamstvá a ide o čisté sci-fi jeho autora. „Rezort vnútra nevie posúdiť, či autorka článku úmyselne klame a zavádza verejnosť, alebo bola iba zneužitá inou osobou na publikovanie nezmyslov. MV SR odmieta špekulovať, ktorá verzia je pravdepodobnejšia,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva.
Podľa Lazarova napríklad riaditeľ protokolu rezortu vnútra Radovan Čulák nikdy nevidel žiadneho dobitého či opitého človeka a nikdy ho nekázal preložiť z jedného auta do druhého, ako to popisuje článok. Tvrdí, že veta „Kali o tom vie, je to štátny záujem,“ ani žiadna podobná nikdy nezaznela.