PEZINOK - Kamerové záznamy z obce Veľká Mača, kde vo februári 2018 zastrelili novinára Jána Kuciaka, nie sú vhodné na jednoznačné preukázanie totožnosti osoby, ktorá je na nich zachytená. Konštatuje to v rámci viacerých znaleckých posudkov forenzná antropologička Oľga Petrusová.
Tá skúmala viacero záznamov osoby, ktorú zachytil kamerový systém vo Veľkej Mači v dňoch 15., 16,. 19. a tiež 21. februára 2018. Podľa posudkov, s ktorými dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku oboznámil prokurátor, má osoba zachytená na záznamoch v rôznych dňoch znaky, ktoré vykazujú typovú zhodu. Ide napríklad o držanie tela a kladenie dolných končatín a chodidiel. Detaily hlavy a tváre však podľa znalkyne na personálnu identifikáciu nepostačujú.
Raketové tempo v kauze vraždy Kuciaka: ONLINE Vypovedajú znalkyne, Marčeka budú súdiť samostatne
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v prípade vrážd Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej, Petra Molnára a ďalších skutkov pôvodne obžalobu na Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Alenu Zsuzsovú a Mariana Kočnera. Dnes Marčeka však vyčlenili na samostatné konanie, keďže pred súdom priznal vinu.
Všetci obžalovaní sú stíhaní väzobne, u Kočnera je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur. Obžaloba v tomto prípade bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy. Jedna sa týka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhá podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016 (v tomto prípade sa obžaloba týka iba Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa).
V prípade uznania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na 25 rokov alebo doživotie.