LONDÝN – Všimli ste si, ako vám zvráskavie ruka po niekoľkých minútach vo vani? Tak si predstavte, ako by asi vyzerala po 10 dňoch pod vodou. Tim Yarrow si to nemusí predstavovať, na vlastnej koži to zažil v novembri 2002, keď bol vyše týždňa ponorený v malom bazéne uprostred juhoafrického nákupného centra.
Tim Yarrow je nositeľom rekordu najdlhšie stráveného času pod vodou. V bazéne vydržal neuveriteľných 240 hodín a pokoril tak doterajší rekord Brita Micheaela Stephensa, ktorý v roku 1986 vydržal pod vodou 212 hodín a 30 minút. Experiment bol preňho veľkou výzvou a okrem snahy prekonať seba samého musel riešiť tri zásadné problémy. Dýchanie, stravu a samozrejme vylučovanie.
Jedlo s nízkym obsahom vlákniny prijímal cez hadičku a z tela vylučoval cez katéter. Neustály prísun kyslíka mu zabezpečovalo špeciálne potápačské vybavenie. Keď sa po neuveriteľných 10 dňoch vrátil späť na súš, odborníci sledovali, aké zmeny na jeho tele mokré prostredie zanechalo. Najviac ich šokoval stav Timových rúk a nôh. Tie mu po dvoch stovkách hodín hrozitánsky zvráskaveli a na prvý pohľad pripomínali skôr morské príšery.
Podľa biologičky Carin Bondar je tento efekt spôsobený nadmerným kožným tkanivom. „Koža na našich rukách a nohách má tendenciu byť hrubá. Máme na nich niekoľko vrstiev odumretej kože navyše, pretože sú často používané,“ povedala. Ako dodala britská ekologička Ellie Harrison, odumreté bunky fungujú ako špongia. „Príčinou toho, že máme také vráskavé ruky a nohy je to, že povrch kože je pokrytý odumretými keratínovými bunkami, ktoré absorbujú vodu rýchlejšie, ako akékoľvek iné,“ vysvetlila.
Ako ďalej píše denník Huffingpost, máčanie vo vani vám ublížiť nemôže, no 10 dní strávených pod vodou môže byť skutočne nebezpečné. „Z dlhodobého hľadiska, keby zostal pod vodou mimoriadne dlhý čas, koža by mohla popraskať,“ dodala Harrison. „Vytvorili by sa mu pľuzgiere, čím by mohlo dôjsť k infekcii,“ varuje. Napriek všetkým rizikám však počas experimentu z roku 2002 okrem mimoriadne zvráskavených rúk k žiadnym zraneniam nedošlo.