BRUSEL - Európa je opäť ohrozená hordou nepriateľských migrantov, ktorí majú vyvolať rozsiahle nepokoje. To, že do ich pašovania do Európy sú po novom zapletené mimovládne organizácie, dokazujú aj výsledky výskumu.
Prednedávnom priniesli osvedčené slovenské konšpiračné weby napalete.sk a medzičas.sk šokujúce a nespochybniteľné informácie o zákernom sprisahaní, ktoré majú na svedomí pašeráci ľudí, mimovládne organizácie, talianska pobrežná stráž, mafia a zástupcovia Európskej únie. Toto sprisahanie má vyvolať konflikty a nepokoje naprieč celou Európou a aby toho nebolo málo, celé je to financované úhlavným nepriateľom všetkých konšpirátorov sveta, známym filantropom Georgom Sorosom.
V čom vlastne spočíva toto sprisahanie? Ide o to, že podľa konšpirátorov sa mimovládne organizácie spriahli s pašerákmi ľudí a pomáhajú im prevážať utečencov z Afriky cez Stredozemné more do Talianska. Prevozy sú koordinované s talianskou pobrežnou strážou a mafiou, legislatívnu ochranu pašerákom a mimovládkam poskytuje Únia, ktorá celú operáciu spolu so Sorosom aj dotuje. Cieľom tohto komplotu má byť vyvolanie sociálnych nepokojov a ďalších konfliktov v Európe.
Správy pôsobia na prvý pohľad vierohodne, pretože sa odvolávajú na holandský think-tank Gefira a jeho analýzu, na ktorú sa odvolávajú. V správe o jej výsledkoch sa uvádza, že spočívala v porovnaní dvoch údajov. Prvým boli dáta o pohybe lodí neziskových organizácií v Stredozemnom mori, tým druhým boli údaje o príchodoch migrantov z Afriky do Talianska. Na základe týchto dvoch údajov teda výskumníci think-tanku dospeli k presvedčeniu, že neziskové organizácie spolupracujú s pašerákmi a operácie sú kryté európskymi inštitúciami a talianskymi štátnymi orgánmi. Motívom celej akcie majú byť peniaze, ktoré neziskovky dostávajú od pašerákov aj Európskej únie.
Gefira prezentuje svoj výskum ako výsledok dvojmesačného bádania, no v skutočnosti iba porovnali údaje voľne dostupné na internete, čo zaberie zopár minút. Zistenia dokonca nie sú ani také prekvapivé, ako ich výskumníci prezentujú. Mimovládne organizácie totiž vopred ohlásili nárast svojich aktivít pri pobreží Lýbie, keďže práve v tých miestach zahynie najviac utečencov. Preto Gefira neprináša nič okrem dobre známych údajov, ktorým dáva vlastné interpretácie.
Vierohodnosť think-tanku Gefira a jeho zistení je veľmi mizerná. Niet pochýb o tom, že na odkrytie takejto organizácie by bolo potrebné porovnávať omnoho viac údajov a omnoho podrobnejší výskum. Navyše otázky vyvoláva aj samotný think-tank, ktorý na svojich stránkach uvádza, že sa zaoberá predovšetkým výskumom v ekonomickej oblasti v spojení s geopolitikou a k výsledkom práce jeho analytikov sa prakticky nie je možné dostať z iných zdrojov ako z oficiálnych stránok inštitúcie. O tom, že Gefira nie je dôveryhodný zdroj informácií, svedčia aj jej sociálne siete. Má síce viac ako dvesto fanúšikov a pravidelne tam publikujú svoje články, no ich príspevky nikto nekomentuje ani nezdieľa a na stránkach neprebiehajú žiadne diskusie.
Pre kriticky zmýšľajúceho človeka je ťažké uveriť takémuto výskumu a aj úvaha o tom, že Únia, ktorej ide predovšetkým o mier a prosperitu členských krajín, sa snaží vyvolať konflikt na svojom vlastnom území, pôsobí smiešne. Konšpirátorom však nahráva fakt, že Európska pohraničná stráž FRONTEX v minulosti neziskové organizácie kritizovala a vyčítala im, že pri svojich záchranných akciách nezbierajú dostatočne veľa dôkazov, ktoré by viedli k odhaľovaniu pašerákov. Organizácie na kritiku reagovali vyjadrením, že ich úlohou nie je zbierať dôkazy o pašerákoch, ale sústredia sa predovšetkým na záchranu ľudských životov.