Predstavte si, že si môžete chyby a problémy v aplikácii odstrániť na pár stlačení tlačidiel. Alebo si môžete pridať nové funkcie, ktoré vám uľahčia cestovanie a každodenný život s autom. Budúcnosť? Kdeže, s Kia je to realita vďaka vzdialeným aktualizáciám softvéru. Prečítajte si, ako fungujú a čo všetko s nimi môžete získať.
Čo sú aktualizácie softvéru a ako fungujú
Už dlhší čas nie sú autá iba mechanickými strojmi. Pred desiatkami rokov do nich začínala pribúdať elektronika v podobe riadiacich jednotiek. Tie sa spočiatku starali iba o manažment motora (najmä kvôli emisiám). Neskôr pribúdali ďalšie riadiace jednotky, ktoré zabezpečovali chod automatickej prevodovky, ABS, ESP či ďalších bezpečnostných systémov a systémov starajúcich sa o pohodlie v kabíne.
No a tieto jednotky sa postupom času viac a viac prepájali. Dnes spolu dokážu komunikovať v rámci jedného systému. Aby všetko fungovalo, potrebujú aj obslužný softvér (tj. program, niekedy sa mu hovorí aj firmvér). To, čo vidíte na displeji infotainmentu je však iba jeho grafická nadstavba – samotný softvér zabezpečuje mnoho dôležitých funkcií od otvárania dverí cez štartovanie až po napr. pripájanie pohonu zadnej nápravy (platí pre SUV autá / SUV či iné autá s pohonom všetkých kolies) či automatickú diagnostiku jednotlivých systémov.
To má jednu obrovskú výhodu. Výrobcovia môžu vydávať aktualizácie softvéru – nimi opravovať prípadné chyby alebo pridávať nové funkcie. Funguje to rovnako ako pri smartfónoch či počítačoch.
A je tu ešte jedna výhoda moderných áut. Väčšinu z týchto aktualizácii až na nejaké výnimky si vie auto stiahnuť a nainštalovať samo. Do servisu kvôli nim teda nemusíte takmer vôbec chodiť. Aktualizácie sa sťahujú cez internet – na označenie tejto funkcie sa preto používa aj skratka OTA z anglického „over the air“, tj. „cez vzduch“.
Vždy aktuálne mapy
Ak používate auto aj na iné účely než na presun do práce rovnakou trasou, určite si neviete predstaviť šoférovanie bez navigácie. Aj navigácie prešli dlhú cestu a dnes sú už súčasťou infotainmentu moderných áut. Nepotrebujete tak zapínať navigáciu v smartfóne či kupovať autonavigáciu ako samostatné zariadenie – všetko uvidíte na displeji auta.
V minulosti sa takéto vstavané navigácie v autách aktualizovali cez DVD disky alebo USB kľúče. Dnes to však funguje automaticky vzduchom, ako sme už spomenuli.
Výhodou je, že v aute tak budete mať vždy aktuálne mapy. To je obzvlášť dôležité, ak používate elektrický automobil. Nové nabíjacie stanice totiž pribúdajú každý mesiac. Okrem toho detailné plánovanie trasy vrátane zastávok na nabíjanie výrazne zlepší pohodlie cestovania. Moderné navigácie v elektrických autách to dokážu automaticky.
Oprava chýb a pridávanie nových funkcií
Aktualizácia softvéru v aute vám môže opraviť aj prípadné softvérové chyby. Môže ísť napríklad o pomalé reakcie informačno-zábavného systému tzv. infotainmentu či iné chyby v ňom, problémy so zapínaním osvetlenia, odomykaním auta, asistentmi pre bezpečnejšiu jazdu… skrátka s čímkoľvek.
Napríklad ak výrobca časom na základe spätnej väzby od používateľov nejakého modelu zistí, že asistent udržiavania v jazdnom pruhu reaguje príliš prudko, aktualizácia môže jeho reakcie zmierniť. Ak sa budú sťažovať, že dažďový senzor nereaguje na slabý dážď, môže zmeniť jeho citlivosť.
Aktualizácie môžu tiež vylepšovať funkcie auta alebo pridávať nové. Napríklad môže zmeniť zobrazenie údajov na prístrojovom paneli či v infotainmente, aby bolo prehľadnejšie. Takisto môže pridať nové aplikácie ako predpoveď počasia, zobrazenie správ, prehrávanie videí… ideálne pre rodinné autá, keď potrebujete zabaviť posádku.
Tak či onak, aby aktualizácia pomohla, musí ísť o softvérovú záležitosť. Ak je chybná nejaká súčiastka alebo by si pridanie funkcie vyžadovalo jej výmenu za inú, aktualizácia softvéru vám nepomôže.
Mnohí výrobcovia tiež autá vybavujú funkciami, ktoré v čase uvedenia modelu do predaja ešte neaktivujú softvérovo. Príkladom je prepojenie so smartfónom pomocou funkcie Apple CarPlay alebo Android Auto. Aj ich aktiváciu môže vyriešiť aktualizácia softvéru.
- reklamná správa -