Toto je historická chvíľa pre Slovensko. Naše ženy sú majsterky Európy. Bol to naozaj ťažký boj a my sme vyhrali v tej najsmutnejšej disciplíne – v úmrtnosti. Miera úmrtnosti na rakovinu prsníka je u nás najhoršia v celej EÚ. V priemere u nás zomrie každých 8 hodín jedna žena.
Práve rakovina prsníka je u žien najčastejšou príčinou úmrtia spojeného s rakovinou. Síce sa najčastejšie vyskytuje u žien po päťdesiatke, na pravidelné prehliadky by mali dbať aj mladšie ročníky. Za posledných 10 rokov je nárast pacientiek vo veku 35 až 40 rokov takmer 48 %.
Na Slovensku je ročne diagnostikovaných takmer 3 000 nových pacientiek, z toho takmer 300 už v pokročilom štádiu. Ročne u nás na rakovinu prsníka zomrie takmer 1 000 žien. V rámci Európy tak, bohužiaľ, vedieme v popredných priečkach s najvyššou úmrtnosťou na toto ochorenie.
Ak je rakovina zachytená v skoršom štádiu, je šanca dožiť sa 10 a viac rokov až v 89 % prípadov. Táto šanca sa výrazne znižuje, ak pacientka nechodieva na pravidelné vyšetrenia a príde neskoro, vtedy je to už len v 10 % prípadoch.
Aké sú najčastejšie prejavy ochorenia?
Medzi prejavy rakoviny prsníka patrí hrčka v prsníku, jamky na pokožke, sčervenanie kože alebo zmeny v kvalite pokožky prsníka, zmena tvaru prsníka, vtiahnutá bradavka, výtok z bradavky, opuch alebo hrčka v pazuche alebo pretrvávajúca bolesť a nepríjemný pocit v prsníku. Všetky tieto príznaky je možné spozorovať aj samovyšetrením. Môžete ním začať už v dvadsiatke. Týchto 10 minút vám môže zachrániť život. Ak máte podozrenie či niektorý z vyššie spomínaných príznakov, je dôležité kontaktovať lekára.
Kedy ísť na mamografický skríning prsníkov?
Na pravidelné preventívne mamografické vyšetrenie majú nárok ženy, ktoré dovŕšili 40 rokov a majú odporučenie od gynekológa v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky, a tak sa môžu objednať na vybrané skríningové mamografické pracovisko.
Ženy nad 50 rokov dostávajú pozvánku od svojej poisťovne a skríningovú mamografiu by mali absolvovať každé 2 roky . Na základe pozývacieho listu od poisťovne sa môžu objednať na vybrané skríningové mamografické pracovisko.
Špeciálnym prípadom, keď sa odporúča chodiť na mamografiu pravidelnejšie alebo v skoršom veku, je, ak máte výskyt ochorenia v rodine alebo špecifickú genetickú mutáciu.
Viac o prevencii, príznakoch a liečbe sa dozviete na www.majsterkyeuropy.sk.
- reklamná správa -