Všímate si údaje na etiketách potravín? Ak sa pri nákupe zameriate na Nutri-Score, môžete si z chuťovo podobných výrobkov vybrať ten, ktorý viac vyhovuje zásadám zdravej životosprávy.
Súčasný systém označovania potravín, v rámci ktorého sú na zadnej strane obalu podrobne rozpísané výživové hodnoty, považujú mnohí odborníci za ťažko pochopiteľný.
V snahe zlepšiť zdravie obyvateľstva, plánuje Európska komisia do konca roka 2022 okrem iného zaviesť záväzné odporúčania na označovanie potravín. Logo, umiestnené na prednej strane obalov, je pre zákazníkov dobre viditeľné a zároveň ľahko pochopiteľné.
Toto označovanie potravín máme aj u nás
Horúcim kandidátom na moderné značenie nutričnej hodnoty výrobkov je práve Nutri-Score, ktorý sa používa vo Francúzsku, Nemecku, Španielsku, Holandsku a v ďalších krajinách EÚ.
- Hlavným cieľom Nutri-Score je uľahčiť spotrebiteľom nákupy v súlade so zásadami zdravej výživy a stravovania.
- Funguje na základe presného algoritmu, ktorý potravinám prideľuje bodové skóre na základe obsahu nutričných zložiek na 100 gramov produktu či 100 mililitrov nápoja.
- Podľa výsledku zaraďuje potraviny do celkovo piatich hodnotových tried, označených od zeleného A po tmavooranžové E, pričom A označuje nutrične najvýhodnejšie potraviny.
- Na Slovensku začala označenie Nutri-Score medzi prvými dobrovoľne používať spoločnosť Kaufland, ktorá ho umiestňuje na výrobky svojich privátnych značiek, ako napr. K-take it veggie, K-Free, K-Bio, K-Classic i ďalších.
„Zavedením označenia Nutri-Score do praxe podporujeme zdravý životný štýl našich zákazníkov,“ hovorí Samuel Machajdík, hovorca spoločnosti Kaufland a dodáva: „Chceme byť nápomocní pri zorientovaní sa na trhu s potravinami. Nutri-Score je správna voľba pre všetkých, ktorým záleží na nutrične vyváženom stravovaní.“
Pomáha k vyváženejším nákupom
Medzinárodná porovnávacia štúdia, ktorá skúmala vplyv piatich rôznych systémov (Front of Pack Labeling, FOPL) na obsah nákupného košíka vyše 12.000 ľudí v 12 rôznych štátoch, potvrdila, že Nutri-Score motivuje spotrebiteľov k nákupu zdravších potravín.
Výskumníci pripravili tri kategórie produktov - pizza, koláče a cereálie – a účastníci štúdie si následne vyberali medzi produktami s rôznymi informačnými nálepkami, ako aj z kontrolnej skupiny bez označenia. Najlepšie výsledky dosiahli práve produkty s označením Nutri-Score, ktoré dobre funguje aj u ľudí s nižším príjmom, keďže ho je možné nájsť na výrobkoch všetkých cenových kategórií.
Podľa slov Chantal Juliovej, francúzskej výskumníčky výživy a epidemiológie, môže zavedenie systému Nutri-Score viesť k trojpercentnému zníženiu v počte úmrtí, súvisiacich so stravovacími návykmi. Vzhľadom na to, že predstavuje len jedno z opatrení, ide o veľmi dobrý výsledok.
- reklamná správa -