Termín 45. ročníka Zamagurských folklórnych slávností je jasný. Podujatie sa uskutoční tretí júnový víkend v Kúpeľoch Červený Kláštor Smerdžonka. Hlavným cieľom tohtoročných slávností je vytvoriť priestor pre prezentáciu širokej škály prejavov tradičnej kultúry a folklorizmu a prezentovať lokálne a regionálne špecifiká.
Záštitu nad 45. ročníkom prevzal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Hlavným organizátorom je Podtatranské osvetové stredisko v Poprade v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Podujatie z verejných zdrojov podporil a je hlavným partnerom Fond na podporu umenia. Programovú štruktúru slávností pripravila deväťčlenná dramaturgická rada.
Tešíme sa, že aj tohto ruku poskytli pomocnú ruku ako spoluorganizátori: Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka, mesto Spišská Stará Ves, obec Červený Kláštor a Lechnica a OOCR Tatry-Spiš-Pieniny. V rámci troch dní prinesieme návštevníkom bohatý program v podobe hlavných a sprievodných programov.
Vstupenky na 45. ročník Zamagurských folklórnych slávností kúpite na Predpredaj.sk.
Slávnosti odštartujú tradičnou piatkovou živou pozvánkou v obciach Zamaguria, ktorá sa ukončí svätou omšou a odhalením pamätnej tabule Viktora Majerika v Spišskej Starej Vsi. O 18-tej hodine sa spred Penziónu Pltník v Červenom Kláštore vyprevadí sprievod účinkujúcich na vozoch a kočoch do areálu Smerdžonky, kde o 19-tej hodine zaznie otváracia zvučka slávností. 45. ročník oficiálne odštartuje programom „Vitajte na Zamagurí“, v ktorom priblížime hudobno-tanečné špecifiká regiónu Spiš a okolia. Predstaví sa vám Folklórny súbor Čerhovčan z Bardejova, Spevácka skupina Šafolka zo Smižian, sólistka speváčka Martina Kanošová Ťasková, Goroli z Lendaku, Ľudová hudba Radoslava Kertisa a sólisti tanečníci Ján Michálik a Petra Novobiľská, Michaela Santrová, Miroslav Beck a Alexandra Ružbacká, Miki Szabó a Angelika Rémiás.
Piatkový večer bude patriť Folklórnemu súboru Vagonár s programom Hranicami, po ktorom budú môcť byť návštevníci súčasťou ľudovej zábavy pri muzike.
Plnohodnotný sobotňajší program začne o 10-tej hodine diskusiou s ľudovoumeleckými výrobcami z Trhu remesiel, ktorí budú v priebehu soboty a nedele prezentovať vlastnú výrobu. Súčasťou tohtoročných slávností bude aj miestnym dobré známe Divadlo Ramagu.
Herci budú v rámci vlastného Ramagu pódia zastrešovať niekoľko programových aktivít ako čítanie rozprávok zo Zamaguria, súťaže, kvíz, maľovanie na tričká a zahrajú divadelné predstavenie Goralské rozprávky a Goralský kabaret.
Priestor gastra bude tohto roku doplnený o malú scénu, ktorá bude patriť predovšetkým ľudovým hudbám a škole tanca.
Sobotňajší program na veľkej scéne začne o 15-tej hodine a bude venovaný detským folklórnym súborom DFS Letnička z Popradu, DFS Goralik a DFS Maguráčik z Kežmarku, DFS Ďumbier z Liptovského Mikuláša, DFS Matičiarik z Banskej Bystrice. O 17-tej hodine vzdáme poctu etnografovi a spisovateľovi zo Zamaguria, Viktorovi Majerikovi v programe Zamagurské rozpomienky. Hlavnými účinkujúcimi budú domáce folklórne kolektívy FS Maguranka, DFS Rovinka a DFS Pieniny zo Spišskej Starej Vsi, FS Frankovčan z Malej Frankovej, DFS Kútniček zo Spišských Hanušoviec, sólistka speváčka Helena Gondeková a speváčky z FS Magura z Kežmarku.
Večerný program bude naplnený špecifickým nárečím a hudobno-tanečnými prejavmi Goralov žijúcich od Kysúc, cez Oravu, Poľsko až po Spiš. Príslušnosť k spoločnej goralskej identite nadobúdajú dodnes prostredníctvom vedomia o spoločnom pôvode, dejinách, kultúrnych tradíciách, etnonyme a spoločnom jazyku. Predstaví sa vám FSk Svrčinka zo Svrčinovca, Dievčenská spevácka skupina z Hladovky, Zespół Góralski „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, Guroľsko muzyka Zbuje, Ľudová hudba Filipa Žigu, Jakub Santer a Michaela Santrová, Speváčky z FS Magura a FSS Magurák z Kežmarku, sólisti tanečníci a ďalší.
Pozvaní účinkujúci prostredníctvom splavu na pltiach spoznajú aj prírodný potenciál mikroregiónu Zamagurie, ktorý sa uskutoční v sobotu o 13-tej hodine.
V rámci areálu budú inštalované dve výstavy. Kúsky z odevného depozitára Ľubovnianskeho múzea nájdete v priestoroch recepcie Penziónu Smerdžonka a výstavu, v rámci ktorej si budete môcť pozrieť archívne fotografie mapujúce históriu Zamagurských folklórnych slávností, nájdete v parku pri reštaurácií.
Na svoje si prídu aj rodiny s deťmi, pre ktorých budú Hájiku pripravené tradičné detské hry, dielničky a drevený kolotoč. V nedeľu sa bude v areáli Kúpeľov Smerdžonka konať svätá omša pre verejnosť, ktorú bude celebrovať PhLic. Jozef Gallovič. Herci z Ramagu zahrajú divadelné predstavenie pre deti na motívy rozprávok od Viktora Majerika a Petra Glocka pod názvom Goralské rozprávky a 45. ročník Zamagurských folklórnych slávností sa ukončí galaprogramom o 14-tej hodine, v ktorom sa vám okrem účinkujúcich zo sobotňajších programov predstaví tiež Spevácka skupina Stoličnoho džyvky z Veľkého Lipníka, FS Podpoľanec z Detvy, Tanečný súbor Aukštaitukas z Litvy a program koncertom uzavrie Muzika Milana Rendoša z Košíc.
Kompletný program a ďalšie informácie sú zverejnené na: www.osvetapoprad.sk/zamagurske-folklorne-slavnosti/
- reklamná správa -