Kvalita, hustota či lesk vlasov sú ukazovateľom celkového zdravia. Ak začnú vypadávať vo zvýšenej miere, môže to mať mnoho príčin. Od zlej vonkajšej starostlivosti o vlasy, prílišnej fyzickej záťaže, hormonálnych zmien až po prejav choroby či nedostatku vitamínov. Sledujte aj ďalšie prejavy vášho organizmu a tak budete môcť identifikovať aj príčinu nadmerného vypadávania vlasov.
Životná púť vlasu sa pri nedostatku železa skracuje
Vďaka železu máme vyživené všetky vnútorné orgány, keďže jeho primárnou úlohou je prenos kyslíka (je obsiahnuté v krvi, v hemoglobíne). Každý vlas má svoj prirodzený cyklus, ktorý zahŕňa rastovú fázu, fázu pokoja a fázu, kedy vlas vypadne. Ak máme málo železa, telo logicky vyživuje najdôležitejšie orgány ako srdce, pľúca, či ďalšie vnútorné orgány. Dodávky drahocenného železa sa automaticky presúvajú z vlasových kanálikov do oblastí potrebnejších pre život. Vlas tak stratí svoju výživu a silu a dôjde k jeho vypadnutiu.
Ďalšie ukazovatele nedostatku železa
Naše telo nám však skutočnosť, že mu železo chýba, včas signalizuje rôznymi príznakmi. Tie prvotné nemusíme ani zaregistrovať. Sme unavení, ľahšie sa zadýchame, už pri ľahkých aktivitách sa nám silno rozbúši srdce, tepová frekvencia je vyššia ako je odporúčané. Neskôr sa príznaky zhoršia. Môžeme sa až dusiť pri akejkoľvek záťaži, sme vyčerpaní a chronicky unavení. Ďalším prejavom nedostatku železa u žien býva bolestivá a silná menštruácia, pričom nie vždy dôjde k plnému obnoveniu straty krvi. Medzi ďalšie prejavy nedostatku železa patrí bledá pokožka, bolesti hlavy, praskanie kútikov, lámanie nechtov a práve vypadávanie vlasov.
Nedostatok železa zistíte jednoduchým testom
Tento údaj sa zisťuje zo základného krvného testu. Zájdite za svojím všeobecným lekárom, aby vám urobil základný krvný test. Z výsledkov zistíte, či máte dostatočnú hladinu hemoglobínu v tele, prípadne sa dá z krvi zistiť aj stav zásob železa v pečeni vo forme feritínu. Ak vám lekár zistí nedostatok železa, mali by ste ho efektívne do tela čo najrýchlejšie doplniť.
Hémové železo je pri dopĺňaní hladiny železa v organizme najefektívnejšie
Železo si náš organizmus vytvoriť nevie, preto sme závislí na jeho pravidelnom prísune. Hlavným zdrojom železa by mala byť strava. Pri zvyšovaní zásob železa hrá významnú úlohu najmä červené mäso. Nielen mierou obsahu železa, ale najmä mierou jeho vstrebávania do tela. Hémové železo obsiahnuté v mäse dokonca pomáha vstrebávať sa aj tomu nehémovému z rastlín, čomu hovoríme meat faktor. Avšak v niektorých životných situáciách či obdobiach, nám bežná strava naše potreby železa nedokáže dostatočne pokryť. Nedokážeme zjesť toľko stravy a najmä v správnom pomere, aby sme telo zásobili dostatočným množstvom železa. Vtedy je dobré siahnuť po účinnom výživovom doplnku, ktorý hladinu doplní rýchlo a bez tráviacich ťažkostí. Obľúbený Globifer forte (www.globifer.sk) obsahuje kombináciu hémového a nehémového železa a využíva tak synergický efekt tejto kombinácie. Hladinu železa doplníte za kratší čas a bez zápchy, kŕčov či zníženia celkovej imunity. Revolučný výživový doplnok Globifer forte bol vyvinutý v krajine známej svojim blízkym vzťahom k prírode – vo Švédsku. Obsahuje fortifikované hémové železo a je vhodný aj pre tehotné ženy, deti od 12 rokov a celiatikov. Ďalšou výhodou je, že jeho vstrebávanie neovplyvňuje potrava ani nápoje.
- reklamná správa -