BRATISLAVA - Poodhalili súkromie. Otvorené brány centra hrôzy z Galanty ukázali, v akých podmienkach tam prebývajú chovanci. Zároveň sa rodičia detí, ktoré sa tam resocializujú, postavili na obranu riaditeľa Petra Tománka. V galantskom centre majú vybudovaný bazén, preliezky, činky či basketbalové ihrisko. Pozrite sa, ako to vyzerá v kontroverznom resocializačnom centre v Galante, kde došlo k sexu medzi chovancom a zamestnancom centra.
"A dnes (včera - pozn. red.), po viac ako dvoch týždňoch môžeme vidieť, že sa téma od detí presunula viac k politickej hre," konštatovali rodičia. Načasovanie zverejnenia prvých informácií (piatok večer) na blogu poslankyne Natálie Blahovej považujú rodičia za účelové, nakoľko v tom čase boli klienti i personál Čistého dňa na terénnej terapii v Chorvátsku a mali len minimálnu možnosť brániť sa.
V stanovisku, ktoré včera poskytli rodičia TASR, vyjadrili znepokojenie nad tým, ako neoverené fakty potom prebrali médiá a prezentovali ich ďalej. Vyhlásenie prezentuje postoj viac ako štyroch desiatok rodinných príslušníkov mladistvých, ktorí sú v zariadení umiestnení na základe súdneho rozhodnutia.
"Čistý deň dal šancu na nový život bez drog našim najbližším. Takmer od začiatku pobytu našich detí v zariadení vnímame veľký pokrok v ich správaní, myslení a vnímaní. Nestretli sme sa s neochotou, šikanou či iným nevhodným správaním zo strany personálu či vedenia Čistého dňa, práve naopak, vždy nám ochotne pomohli, keď to bolo potrebné," uviedli vo vyhlásení.
V zariadení sa pravidelne každé dva týždne konajú stretnutia rodičov, kde sú im poskytnuté informácie, spoločné i individuálne, kde každý má možnosť sa poradiť aj s inými rodičmi, ktorí majú viac skúseností. K tomu je každú stredu telefonický deň, kedy môže rodič zavolať, vypočuť si odkaz od svojho dieťaťa a informovať sa o jeho stave.
"Radi by sme vyzdvihli riaditeľa Petra Tománka ako človeka, ktorý vie, čo robí, riadi celok, ktorý pomáha našim deťom. S manželkou sú vzorom pre naše deti, pre mnohých dokonca i druhou mamou a otcom a komunita ich rodinou," uvádza sa vo vyhlásení. Rovnako vyzdvihli aj odborný personál, ktorý dohliada na deti a chod režimu celého zariadenia.
Ako malé pozitívum vnímajú rodičia otvorenie diskusie k téme resocializácie. "Radi by sme dodali i to, že je v záujme každého z nás, aby bol každý podnet riadne a nezávisle prešetrený, nech sa zodpovedajú ľudia, ktorí sú vinní a nie zariadenie, nevinní ľudia a naše deti," uviedli v stanovisku.
Rodičia klientov Čistého dňa sú sklamaní neočakávanou reakciou médií. „Keď sme chceli povedať náš názor na základe našich skúseností, a bol pozitívny, mnohí nás odmietli. Preto sme sa rozhodli pre spoločné vyhlásenie,“ uviedli. Nesúhlasia s mediálnym očierňovaním riaditeľa Tománka, ktorý sám mal skúsenosti s drogami.
"Ale veď naše deti, keď vyjdú z resocializačného zariadenia, budú v rovnakej pozícii. Budú bývalí narkomani. V Čistom dni sú preto, že sa chcú z tejto závislosti dostať, uzavrieť kapitolu života, ktorá bola, vrátiť sa do normálu ako čistí ľudia, ktorí môžu niečo dokázať. Žiadame o to, aby ste nesúdili na základe minulosti či výzoru, ale na základe faktov, úspechov a činov," uvádza sa vo vyhlásení s viac ako štyrmi desiatkami podpisov rodinných príslušníkov mladistvých klientov.
Na včerajšom stretnutí, kde ho prezentovali, vystúpila aj klientka Nikola. Zopakovala rozhodnutie klientov zotrvať v zariadení, hoci každý z nich dostal možnosť z neho odísť.