LONDÝN - Britská kráľovná Alžbeta II. v utorok formálne schválila žiadosť vlády premiéra Borisa Johnsona o prerušenie schôdze parlamentu. Informovala o tom agentúra AP.
Schôdza parlamentu tak bude prerušená od druhého septembrového týždňa (najskôr v pondelok 9. septembra a najneskôr vo štvrtok 12. septembra) do 14. októbra, keď kráľovná na spoločnom zasadnutí Dolnej snemovne a Snemovne lordov britského parlamentu predstaví program vlády premiéra Johnsona.
Johnson v stredu potvrdil medializované správy, podľa ktorých požiadal o prerušenie schôdze parlamentu od polovice septembra do polovice októbra. Odporcovia odchodu Británie z Európskej únie bez dohody tak zrejme už nebudú mať šancu zmariť takúto možnosť. Ohlásenie tohto kroku vyvolalo pobúrenie medzi politikmi odmietajúcimi brexit.
Národ nesúhlasí
Viac ako 500-tisic Britov podpísalo petíciu požadujúcu, aby britský konzervatívny premiér Boris Johnson zrušil svoj plán prerušiť v druhom septembrovom týždni až do 14. októbra zasadnutie parlamentu, čím sa pred odchodom Británie z EÚ naplánovaným na 31. októbra zníži počet rokovacích dní. Informoval o tom v stredu denník The Independent.
Corbyn protestuje
Predseda britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn vyjadril v stredu v liste adresovanom kráľovnej Alžbete II. znepokojenie nad plánom premiéra Borisa Johnsona. Ten požiadal kráľovnú o predĺžené prerušenie zasadnutia parlamentu pred novou schôdzou až do 14. októbra, keď budú zostávať do plánovaného odchodu Británie z EÚ už len dva týždne. Corbyn v liste tiež požiadal o stretnutie s kráľovnou, informovala spravodajská televízia Sky News.
Líder labouristov ešte predtým vydal vyhlásenie, podľa ktorého je "zdesený nezodpovednosťou Johnsonovej vlády". Tá "hovorí o zvrchovanosti, a pritom chce prerušiť schôdzu parlamentu, aby sa vyhla preskúmaniu svojich plánov na nezodpovedný brexit bez dohody", dodal s tým, že ide o "potupu a hrozbu pre demokraciu". Corbyn v tejto súvislosti vyzval na vypísanie volieb alebo referenda.
Šesť opozičných strán v utorok prisľúbilo, že bude presadzovať legislatívne zmeny, ktorými chcú zabrániť odchodu Británie z EÚ bez dohody. V čase prerušenia schôdze parlamentu, ktoré neznamená jeho rozpustenie, však poslanci nemôžu prerokúvať alebo schvaľovať zákony. Väčšina návrhov, ktoré nestihli prejsť príslušným procesom, vtedy zaniká.
Johnson opakovane deklaroval, že Británia odíde z EÚ v plánovanom termíne 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej.