BRUSEL - Predseda Európskej rady Donald Tusk ponúkol v piatok Británii 12-mesačný flexibilný odklad brexitu. Informovala o tom agentúra AFP.
"Jediným zmysluplným východiskom je dlhý, ale flexibilný odklad," povedal podľa zdroja denníka The Guardian vo štvrtok Tusk svojim spolupracovníkom v Bruseli. Svoj plán označil spojením anglických slov pre flexibilný odklad za "flextension".
"Je to Tuskov nápad," povedal pre AFP nemenovaný predstaviteľ EÚ s tým, že ešte v priebehu piatka s ním oboznámi členským štáty EÚ. Dolná snemovňa britského parlamentu schválila v stredu večer návrh zákona, ktorý má zaviazať vládu k ďalšiemu odkladu vystúpenia krajiny z EÚ. O legislatíve musí ešte hlasovať Snemovňa lordov.
Spojené kráľovstvo malo pôvodne Úniu oficiálne opustiť 29. marca. Mayová však 22. marca na summite EÚ v Bruseli dosiahla odklad brexitu v prípade neschválenia dohody do 12. apríla s tým, že dovtedy by mal Londýn informovať svojich európskych partnerov, ako si predstavuje ďalší postup.
Európski lídri zvolali na 10. apríla mimoriadny summit, na ktorom buď zvážia žiadosť Británie o odklad brexitu, alebo prerokujú na poslednú chvíľu prípravy na brexit bez dohody. Ďalší odklad si vyžaduje súhlas predstaviteľov všetkých 27 zvyšných členských štátov EÚ.
Británia požiadala o odklad brexitu do 30. júna
Britská premiérka Theresa Mayová požiadala v piatok EÚ o odklad termínu odchodu Británie z Únie do 30. júna. Informovala o tom agentúra AFP. Britská premiérka požiadala o odklad brexitu v liste zverejnenom spravodajskou televíziou Sky News. Okrem iného v ňom píše, že ak poslanci britského parlamentu schvália dohodu o brexite "včas", Spojené kráľovstvo by malo odísť z EÚ do 23. mája 2019. V prípade, že sa tak nestane, krajina sa pripraví na účasť v májových voľbách do Európskeho parlamentu.
Spojené kráľovstvo malo pôvodne Úniu oficiálne opustiť 29. marca. Mayová však 22. marca na summite EÚ v Bruseli dosiahla odklad brexitu v prípade neschválenia dohody do 12. apríla s tým, že dovtedy by mal Londýn informovať svojich európskych partnerov, ako si predstavuje ďalší postup. Európski lídri zvolali na 10. apríla mimoriadny summit, na ktorom buď zvážia žiadosť Británie o odklad brexitu, alebo prerokujú na poslednú chvíľu prípravy na brexit bez dohody. Ďalší odklad si vyžaduje súhlas predstaviteľov všetkých 27 zvyšných členských štátov EÚ.