BUDAPEŠŤ - Írsko ľutuje, že Británia odchádza z Európskej únie, ale ctí si jej rozhodnutie, povedal vo štvrtok v Budapešti írsky premiér Leo Varadkar po schôdzke s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom.
Varadkar vo vyhlásení pred novinármi uviedol, že odchodom Britov Únia stratí. "Máme záujem na zachovaní čo najlepších vzájomných vzťahov. Dúfame, že z pohľadu obchodu a služieb sa veľa po brexite nezmení," dodal írsky premiér, ktorý avizoval, že jeho krajina chce po brexite prehĺbiť vzťahy s ďalšími krajinami Európy vrátane krajín Vyšehradskej štvorky, ktorej v súčasnosti predsedá práve Maďarsko.
Premiér Írska pripomenul, že v jeho krajine pracuje 12.000 Maďarov, pričom mnoho mladých Írov študuje v Maďarsku. Orbán podčiarkol, že v najdôležitejších otázkach budúcnosti EÚ majú s írskym hosťom podobné postoje. "Zhodli sme sa v tom, že máme záujem na posilnení EÚ a že Únia bude silná iba v prípade, ak ju budú tvoriť jednotlivé silné národné ekonomiky," povedal maďarský ministerský predseda.
V otázke brexitu Orbán uistil írskeho premiéra, že Maďarsko podporí uplatnenie špeciálnych hľadísk Írska v procese odchodu Británie z EÚ vrátane riešenia otázky hraníc so Severným Írskom. Predsedovia vlád odmietli myšlienku daňovej harmonizácie v EÚ. "Únia bude silná, ak bude existovať konkurencia napríklad v oblastiach daní. Trváme na daňovej suverenite členských krajín," vyhlásil Varadkar.
Orbán podotkol, že írskemu premiérovi vysvetlil historické a kultúrne dimenzie odmietavého postoja Maďarska k prisťahovalectvu. "Sme proti chaosu a anarchii, ktorá charakterizovala roky 2015 a 2016 z hľadiska ochrany vonkajších hraníc. Vonkajšie hranice musíme chrániť, aby vnútorné mohli zostať otvorenými. Nie sme proti nikomu, ale trváme na zachovaní svojej vlastnej identity a kultúry," zdôraznil.
Varadkar povedal, že Írsko má v otázke riešenia migrácie iný postoj ako Maďarsko, lebo podporuje koncepciu solidarity v znášaní spoločnej ťarchy. Obaja politici zdôraznili nutnosť zachovania spoločnej poľnohospodárskej politiky a zhodli sa aj v tom, že hrozby a stabilitu západného Balkánu možno riešiť pokračovaním rozširovania EÚ.