BRUSEL - "Potrestanie" Spojeného kráľovstva zo strany Bruselu za jeho odhodlanie vystúpiť z Európskej únie by malo nepriaznivé dôsledky pre obe strany, uviedol počas dnešnej návštevy Bruselu londýnsky starosta Sadiq Khan.
Deň predtým, ako Británia oficiálne požiada o "rozvod" s EÚ, starosta Londýna zavítal do Bruselu na podujatie s názvom Nový európsky poriadok, ktoré pripravil týždenník Politico. Khan sa pri tejto príležitosti stretol aj s predsedom Európskej komisie (EK) Jeanom-Claudom Junckerom, s prvým podpredsedom EK Fransom Timmermansom a so šéfom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim, a rokoval aj s podpredsedom EK pre energetickú úniu Marošom Šefčovičom a eurokomisárom pre výskum, vedu a inovácie Carlosom Moedasom.
"EÚ nepotrebuje vyvolávať strach trestaním Británie," upozornil Khan na tlačovej konferencii usporiadanej týždenníkom Politico. A dodal, že zlá dohoda o brexite, ktorá by nejakým spôsobom trestala Londýn, by bola rovnako trestom aj pre samotnú EÚ. Upozornil, že ak v dôsledku brexitu budú musieť veľké spoločnosti odísť z Londýna, jedného z hlavných finančných centier na svete, tak pôjdu do New Yorku alebo Singapuru, a nie do iných európskych krajín.
Na druhej strane Khan vyzval britskú premiérku Theresu Mayovú, aby sa zaviazala na dodržiavanie práv občanov z ostaných krajín EÚ, ktorí žijú vo Veľkej Británii. Voliči v Londýne, kde žije tretina z celkového počtu troch miliónov Európanov pôsobiacich v Británii, sa vo vlaňajšom referende veľkou väčšinou vyslovili za zotrvanie Spojeného kráľovstva v Únii.
Predseda europarlamentu v tejto súvislosti upozornil, že bude "tvrdo pracovať" na tom, aby bola dosiahnutá spravodlivá dohoda o rozvode medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Európsky parlament, ktorý bude mať v rámci EÚ konečné slovo pri rozhodovaní o akejkoľvek dohode o brexite, bude na budúci týždeň v Štrasburgu hlasovať o rezolúcii o hlavných bodoch rokovaní medzi EÚ a britskou stranou.