BRUSEL - Kríza v Európskej únii po rozhodnutí Britov ukončiť svoje členstvo sa dala očakávať, keďže únia príliš dlho nedbala na základné princípy demokracie. Grécky premiér Alexis Tsipras to vyhlásil dnes po príchode na summit EÚ v Bruseli, ktorého hlavnou témou budú práve dôsledky minulotýždňového referenda o vystúpení Británie.
"Európa dospela k predvídateľnej kríze kvôli demokratickému deficitu, kvôli chýbajúcej sociálnej kohézii a solidarite," cituje Tsiprasove slová agentúra AP. Grécky líder zároveň vyjadril nádej, že výsledok britského referenda zapôsobí ako "budíček pre Európu". Tsipras sa sporí s vedením EÚ, odkedy vlani vyjednal prísne podmienky poskytnutia ďalšej finančnej pomoci Grécku. Európskym partnerom vtedy často vyčítal nedostatok otvorenosti.
Podľa AP sú priamym útokom na politiku EÚ jeho slová o potrebe "nahradiť šetrenie rastom, nejednotu zbližovaním, nezamestnanosť slušnými pracovnými miestami a nekonečné rokovania za zatvorenými dverami transparentnosťou a demokraciou". K téme tzv. brexitu sa pred summitom vyjadrili aj ďalší prichádzajúci lídri vrátane dánskeho premiéra Larsa Lökkeho Rasmussena, ktorý podľa vlastných slov dúfa, že šéfa britskej vlády Davida Camerona prijmú kolegovia "s pochopením". Upozornil tiež na to, že skepticizmus voči EÚ nie je iba problémom Británie a že tamojšie udalosti "sa mohli odohrať aj inde". Dodal, že "má zmysel pripustiť, že Británia potrebuje čas" na rokovania o vystúpení z EÚ.
Švédsky premiér Stefan Löfven sa naproti tomu priklonil k názoru, že "by bolo skvelé, keby nám Spojené kráľovstvo povedalo, čo chce, najrýchlejšie, ako sa bude dať". Očakáva sa, že Cameron, ktorý ohlásil svoje odstúpenie v najbližších mesiacoch, na summite povie, že rokovania o podmienkach vystúpenia Británie z EÚ by sa nemuseli začať skôr ako v októbri.