BRATISLAVA – Zdravotne postihnutého voliča môže počas hlasovania vo voľbách sprevádzať ďalšia osoba. Ide napríklad o nevidiaceho či inak zdravotne postihnutého človeka, ktorý si sám nedokáže upraviť hlasovací lístok.
Sprievodná osoba môže ísť s voličom za plentu. Za postihnutého môže upraviť hlasovací lístok a vložiť ho do obálky. "Pred hlasovaním však treba túto skutočnosť oznámiť okrskovej volebnej komisii," uvádza na webovej stránke ministerstvo vnútra.
Hlasovací lístok nesmie hendikepovanému voličovi upraviť ani vložiť do volebnej schránky člen volebnej komisie. Ten však voliča a jeho sprievod poučí pred vstupom za plentu o spôsobe hlasovania. Povie mu tiež o skutkovej podstate trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb.
Volič, ktorý sa nemôže do volebnej miestnosti dostaviť zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec či volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky. Musí to však byť v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená.
Parlamentné voľby sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 5. marca. Voliť môžu všetci slovenskí občania, ktorí majú v deň hlasovania aspoň 18 rokov. Na Slovensku máme viac ako 4,4 milióna oprávnených voličov. Štát vyjdú voľby na 10,7 milióna eur.