BRATISLAVA – Ambíciou KDH je podľa predsedu hnutia Jána Figeľa po voľbách pomôcť Slovensku, nie Smeru pri dopĺňaní chýbajúcich mandátov. Ako povedal v rozhovore, čo je dobré pre Slovensko, to je a bude dobré aj pre KDH.
„Našou hlbšou ambíciou je zmeniť smerovanie politiky. Pretože dnes je nastavené školstvo na línii úpadku, chorľavie zdravotníctvo, štát sa zadlžuje. Dieťa, ktoré sa dnes narodí, okrem rodného listu dostane aj podiel na dlhu 7 800 eur, ktorý sa za Fica zdvojnásobil. Môžeme hovoriť tiež o dvojcifernej nezamestnanosti, rastúcich regionálnych rozdieloch,“ povedal s tým, že akoby sme mali dve Slovenská. Jedno západné, druhé východné. „To všetko je zlyhaním pre vládu jednej strany, pretože mala totálnu moc to meniť do ozdravných trendov. Štyri roky sú premárnenou príležitosťou,“ povedal šéf KDH.
Po štyroch rokoch vláda podľa Figeľa ponúka opatrenia, ktoré sú volebným marketingom, ale určite to nie sú systémové, ozdravné, dlhodobé opatrenia. „Také zmeny potrebuje krajina, aby sa zo stagnácie naštartovala do rastu zamestnanosti a životnej úrovne,“ konštatoval. Jaguar je podľa Figeľa potrebný, ale základ ekonomiky tvoria malé a stredné podniky. „Takže našou ambíciou je alternatíva zmeny, v ktorej jadre je KDH. Naším najbližším partnerom je a zostáva Most-Híd. S Mostom vieme, že na čom sa dohodneme, to aj platí,“ zdôraznil.
Podľa Figeľa nie je v tejto chvíli potrebné zostavovať budúcu koalíciu. Pripomenul však, že slovenská tradícia je koaličná. „Nebol tu monopol jednej strany, okrem obdobia komunizmu. Sme pripravení na koaličnú zhodu s tými, ktorých vnímame ako hodnotovo a programovo blízkych. To je napríklad aj strana Sieť, ktorá sa tiež hlási do rovnakého európskeho politického prúdu. Ten je definovaný programom a hodnotami, ktoré sú spoločné v európskej i národnej politike,“ zdôraznil Figeľ s tým, že preto bolo logické hovoriť o spolupráci KDH, Most-Híd a Sieť už v predvolebnom období. „Sme pripravení na takúto spoluprácu. Práve doterajšie skúsenosti potvrdzujú, že KDH dokázalo spolupracovať či už s maďarskými stranami, alebo aj s inými a to na programovej báze,“ upozornil.
Šancu na vznik stredopravej koalície po voľbách majú podľa Figeľa v rukách nielen politici, ale predovšetkým občania. „Môže sa naplniť, ak prídu voliť. Ak neprevládne skepsa alebo ľahostajnosť. Na to je kampaň. K tomu pozývam všetkých, ktorým záleží na zmene a na Slovensku ako bezpečnom domove, kde žijú spokojné rodiny,“ uviedol s tým, že rodiny nemôžu byť spokojné, keď nemajú zamestnanie, keď školy produkujú nových, mladých nezamestnaných, keď ľudia chodia často k lekárovi, ale zdravotníctvo upadá. „Bezpečný domov nie je o balíčkoch alebo o zvýšených počtoch policajtov. To je o štáte, ktorý funguje a kompetentne slúži,“ povedal. Ak ľudia túto šancu uchopia do rúk silnou volebnou účasťou a rozumnými rozhodnutiami, môžu podľa Figeľa pripraviť predpoklad pre stredopravú alternatívu. Dôležité tiež bude, aby neprepadlo veľa pravicových hlasov.
Robert Fico upozorňuje, že tri stredopravé strany vládu nevytvoria. Budú musieť pribrať štvrtú. „Fico nie je kritérium pre pravdu, ani prorok. Hovoril a sľuboval už kdečo. Štvorkoalícia bola pre demokraciu na Slovensku skôr prínosom a pravidlom, ako výnimkou. Nebojím sa hovoriť o počte, ale kritériom je skôr zrelosť a stabilita strán a politikov,“ vyhlásil Figeľ, ktorý si vie vo vláde predstaviť viac ako tri strany. „Ak sa pozrieme na 23 rokov samostatnej štátnosti, tak v nich výrazne dominovali početné koalície. Kvantita nikdy nenahradí kvalitu. Dvaja či traja zlodeji nie sú lepší ako štyria statoční, pretože ich je menej. Tu nejde o čísla, ale o zrelosť a nastavenie na zodpovednosť,“ zdôraznil.