BRATISLAVA – Po včerajšku je opäť situácia na našej politickej scéne zamotaná. Už keď sa zdalo, že vznikne široká pravicová koalícia, nastal zlom. Predseda národniarov totiž vyhlásil, že by si vládu vedel predstaviť radšej so Smerom. Rovnako je tomu naklonený aj Robert Fico. Do partie by však museli pribrať ďalšie dve strany. Najčastejšie sa spomína Most a #Sieť. Ako by vyzerala vláda?
Premiér - Robert Fico (Smer)
(Zdroj: SITA)
Aj keď sa zdalo, že Ficovi dochádza para, predseda najsilnejšej strany sa otriasol a ide ďalej. V súčasnosti sa ani len nespomína, že vládu by mohol viesť niekto iný ako Robert Fico. Dvojnásobný premiér s touto úlohou nebude mať problém.
Predseda parlamentu - Béla Bugár (Most-Híd)
(Zdroj: SITA)
Máloktorý politik je na slovenskej scéne taký skúsený ako Béla Bugár. Je známy najmä svojimi vyjednávacími schopnosťami. Tie sa mu budú náramne hodiť, keď bude z pozície predsedu parlamentu krotiť až nesúrodých 8 strán.
Podpredseda vlády a minister vnútra - Robert Kaliňák (Smer)
(Zdroj: SITA)
Kaliňák si rezort vnútra stráži ako oko v hlave. V Smere sa ani len neuvažuje o pridelení tohto silového rezortu niekomu inému. "Kali" je tiež medzi policajtami mimoriadne obľúbený. Navyše, Smer nebude chcieť prepustiť kľúčový rezort žiadnej inej strane.
Podpredseda vlády a minister práce - Ivan Švejna (Most)
(Zdroj: SITA)
Liberálny ekonóm má všetky predpoklady, aby sa konečne ujal ministerského kresla. Vďaka tomu, že ekonomike rozumie, by sa mohlo ľahšie dýchať drobným podnikateľom a živnostníkom.
Podpredseda vlády a minister hospodárstva - Andrej Danko (SNS)
(Zdroj: SITA)
Jedinou voľbou SNS je v tomto prípade dosadiť do vlády svojho predsedu. Otázne je, či s tým ostatné strany budú súhlasiť. To, že je ale hospodárstvo prioritu, SNS hlasnejšie v kampani ani prezentovať nemohlo.
Podpredseda vlády a minister dopravy - Andrej Hrnčiar (#Sieť)
(Zdroj: SITA)
Dvojka v strane a primátor Martina je jeden z mála v strane, ktorý má skúsenosti s exekutívou. Ako primátor sa dočkal ocenení v oblasti transparentnosti. Zároveň strana #Sieť bude žiadať v možnej koalícii silný rezort. A tým doprava, kde sa hospodári s miliardami eur, nepochybne je.
Minister školstva - Juraj Draxler (Smer)
(Zdroj: SITA)
Mladý a ambiciózny Draxler, ktorý vyštudoval na špičkových vysokých školách, si bude chcieť dokázať, že má na to zreformovať školstvo. Fico ako predseda vlády už prisľúbil, že peniaze na platy učiteľov sa nájdu. Pravdou však je fakt, že momentálne nemá nikoho vhodnejšieho ako Draxlera. Jedine, že by tento rezort hodil niekomu z koaličných partnerov, aby sa s ním natrápili.
Minister financií – Peter Kažimír (Smer)
(Zdroj: SITA)
Kažimíra chvália za vyrovnaný rozpočet aj opozičníci. Na medzinárodnej úrovni je aj vďaka nemu Slovensko vnímané ako spoľahlivý partner v dodržiavaní ekonomických dohôd. Financie sú kľúčový rezrot a Fico nemá dôvod ho zveriť niekomu inému.
Minister zahraničných vecí - Miroslav Lajčák (Smer)
(Zdroj: SITA)
Pravdepodobne sa nájde iba málokto, kto by spochybnil Miroslava Lajčáka na mieste ministra zahraničných vecí. Kariérny diplomat požíva v zahraničí dôveru a rešpekt. Slovensko bude tiež predsedať EÚ a bude to pre neho šanca, ako seba a našu krajinu prezentovať.
Minister spravodlivosti - Peter Kresák (Most)
(Zdroj: SITA)
Skúsený ústavný právnik by mohol byť dobrou voľbou po Tomášovi Borecovi, ktorý nie je členom strany Smer. Otázne je, či sa budú Ficovi páčiť očistné kroky známeho právnika. S jeho menom je spojená odbornosť, profesionalita a skúsenosti s právom. Otázne je, ako bude zvládať manažérske povinnosti.
Minister pôdohospodárstva - Zsolt Simon (Most)
(Zdroj: SITA)
Tak ako Bugár, aj Simon je ostrieľaný politik. Navyše má skúsenosti s riadením ministerstva pôdohospodárstva. V tejto tematike sa cíti doma a z koalície zrejme nebude nikto protestovať.
Minister kultúry - Eva Smolíková (SNS)
Post ministra kultúry sa môže zdať nezaujímavý, no národniari vzhľadom na svoj program a tradíciu, nebudú váhať ujať sa tohto miesta. Do uváhy by prichádzala riaditeľka školy a číslo 3 na kandidátke Eva Smolíková.
Minister zdravotníctva - Štefan Zelník (SNS)
Jeden z mála skúsených členov predsedníctva, ktorý môže ísť robiť ministra. V minulosti už na pozícii šéfa rezortu zdravotníctva pôsobil. Až na zopár škandálikov však na rozdiel od svojich vtedajších kolegov z SNS sa úplne neskompromitoval.
Minister životného prostredia - Ľuboš Kürthy (#Sieť)
(Zdroj: SITA)
Mladý aktivista kandidoval za #Sieť na 37. mieste. V strane pôsobí ako vedúci pracovnej skupiny Ochrana krajiny a životného prostredia. Mohol by do rezortu vniesť nový vietor a odhodlanie pohnúť veci dopredu.
Ministerstvo obrany – Martin Fedor (#Sieť)
Jediný z členov Siete, ktorý už na ministerstve pôsobil. Pre Procházku by to mohla byť jasná voľba. Jedinou otázkou zostáva, či nebude jeho meno pôsobiť tak, že Procházka chcel priniesť do politiky niečo nové a pritom urobil presný opak.