BRATISLAVA - Nová slovenská vláda, ktorá vzíde z marcových parlamentných volieb, bude pod obrovským tlakom na prerozdelenie utečencov. Upozornil na to v dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD). Jeho partneri v diskusii Béla Bugár (Most-Híd) a Ján Figeľ (KDH) však vidia zo strany premiéra strašenie.
Predvolebný rozruch na mítingu Mostu-Híd: Béla Bugár vraj uvažuje o vládnutí so Smerom
"Príde tlak na realizáciu kvót, ktoré my odmietame. Potom príde tlak, že ak Rakúsko bude pokračovať vo svojej politike, veľké skupiny migrantov sa budú chcieť dostať do Nemecka cez Maďarsko, Slovensko a Česko. Ak iné krajiny idú prijímať jednostranné rozhodnutia, čo sa mi nepáči, bude našou povinnosťou na hraničnom trojuholníku Slovensko - Rakúsko - Maďarsko vytvoriť navádzacie bariéry, aby sme týchto ľudí dokázali zastaviť," povedal Fico na margo rozhodnutia Rakúska obmedziť počet žiadateľov o azyl.
Fico je aj preto presvedčený, že stojíme pred výzvami, aké tu neboli od konca druhej svetovej vojny. "Začína byť kvôli migrantom mimoriadne horúco a EÚ nemá plán, ako to vyriešiť," myslí si predseda vlády, ktorý nesúhlasí, že nám nič nehrozí. "Ja nemám problém povedať Angele Merkelovej, že kvóty nebudeme rešpektovať. Bude tu obrovský tlak na kvóty a nová vláda bude pod obrovským tlakom," varoval.
Premiér tiež zopakoval svoje tvrdenie, že migrantov u nás by nebolo možné integrovať, a preto trvá na tom, že zabráni vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku. Most-Híd a KDH pritom považuje za slabý článok v postoji k migrantom, keďže Figeľ hovoril o rešpektovaní kvót a Bugár o dobrovoľnom prijímaní migrantov.
Šéf KDH Figeľ upozornil, že občanov SR netreba zastrašovať, ale reálne informovať. "Máte slogan 'Chránime Slovensko', ale ani naša hranica s Ukrajinou nie je dosť chránená. Preletel ňou vrtuľník s ľuďmi a našli sme ho až po troch dňoch, ako spadol. Bol tiež vykradnutý byt druhého najvyššieho ústavného činiteľa. To je lapsus," povedal Figeľ s tým, že ak bude pravica vo vláde, žiadnych migrantov na Slovensko nenavozí, ako to tvrdí premiér. "Bol to práve Smer-SD, ktorý tu dvakrát navozil cvičených bojovníkov z Guantánama. Toto nebolo v záujme SR," poznamenal.
Predseda Mosta-Híd Bugár zdôraznil, že povinné kvóty odmieta aj jeho strana. "Ale nikto u nás azyl nechce, nikto tu nechce ostať, kvóty teda nebudú fungovať. A ak je to tak, tak netreba strašiť migrantmi. My sa nemusíme báť, podľa mňa sa oni viac boja nás ako my ich," podotkol Bugár s tým, že na dobrovoľnom prijímaní nie je nič zlé, lebo vláda si sama vyberie, koho sem vpustí.
Fico zároveň upozornil, že nie sme schopní stabilizovať situáciu v Sýrii a nevieme, čo urobí Turecko, na ktorého území je 2,5 milióna migrantov. "Nie sme schopní dnes urobiť v domovských krajinách utečencov tak veľa, ako sme si mysleli," priznal.
Ficove ostré slová na adresu primátora Rimavskej Soboty: Výtržník, čo financuje Kotlebu!
Figeľ: Časť dohody EÚ s Veľkou Britániou je prehrou
Časť dohody EÚ a Veľkej Británie dosiahnutá na tohtotýždňovom summite Európskej rady, ktorá sa týka dvojitého zaobchádzania s pracovníkmi z cudziny, je prehrou samotného rokovania. V dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal líder KDH Ján Figeľ, ktorému sa až na niektoré pozitívne body nepáčia vyrokované výhody pre Britov.
"Malo sa tlačiť na udržanie férových podmienok na jednotnom európskom trhu. Nemalo sa stať, že aj slovenskí občania, ktorí pracujú vo Veľkej Británii, sa stanú občanmi druhej kategórie. Únia predsa funguje na báze rovnosti. Som presvedčený, že Briti zarobili na rozšírení EÚ a že zarábajú na prínose nových pracovníkov zo Slovenska, Česka či Poľska," povedal Figeľ na margo skutočnosti, že nasledujúcich sedem rokov bude môcť Británia požadovať štvorročné obmedzenie sociálnych benefitov pre prichádzajúcich zamestnancov z iných krajín EÚ a obmedziť prídavky pre deti zahraničných zamestnancov, ktoré nežijú v Británii.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) zdôraznil, že EÚ bez Veľkej Británie je zlé riešenie a únia bude chýbať aj Britom. "V tomto duchu sa aj rokovalo. Táto dohoda zakotvuje prvýkrát dvojkoľajnosť EÚ. Padol tiež mýtus o čoraz bližšej a užšej únii. Je to ale dobrá ponuka pre Britániu, aby v únii zotrvala. Nedalo sa povedať Davidovi Cameronovi, aby šiel do čerta so svojimi požiadavkami. Buďme realisti. SR ani V4 takú silu nemá. Stalo sa, je to realita," povedal Fico.
Do 23. júna, kedy by mali Briti rozhodovať o zotrvaní v EÚ v referende, sa podľa Fica môže ešte veľa stať. "Pre mňa je referendum otvorená otázka, ale bola by obrovská škoda, keby Británia vystúpila," priznal. Aj podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára je základným záujmom udržať Veľkú Britániu v EÚ. Výsledok summitu a schválená dohoda pritom podľa jeho slov potvrdili špecifické postavenie Británie.