BRATISLAVA - Najlepší volebný program pre zdravotníctvo majú podľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) strany SaS a KDH. Ako informoval inštitút na svojom webe, relatívne veľmi dobrý zdravotnícky program vypracovali aj strany Most-Híd a Sieť. Na druhej strane najmenej prínosný je z dielne SNS, Smer-SD nepripravil pre voličov žiadny volebný program.
Mínusové body dostala SNS za centrálnu štátnu reguláciu cien v zdravotníctve a za vytvorenie systému len s jednou zdravotnou poisťovňou fungujúcou ako verejnoprávna inštitúcia bez možnosti vytvárania zisku. Mnohé strany podľa INEKO prevzali do svojich programov viaceré dlhodobo presadzované myšlienky inštitútu. Ide o potrebu väčšej transparentnosti - obzvlášť pri meraní a zverejňovaní údajov o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti (SaS, KDH, Most, Sieť, OĽaNO) a porovnávaní (benchmarking) cien nakupovaných tovarov a služieb v zdravotníctve (SaS, KDH, Sieť, OĽaNO).
"Osobitne nás teší fakt, že až štyri strany (SaS, KDH, Most a OĽaNO) akcentovali okrem iného aj dôležitosť vytvárania zrozumiteľných rebríčkov či porovnania poskytovateľov a zdravotných poisťovní na základe zozbieraných dát o dosahovaných výsledkoch, kvalite a efektívnosti poskytovanej starostlivosti a služieb," zhrnul analytik Dušan Zachar. Tým by sa podľa neho mala posilniť verejná kontrola a pozícia občana a pacienta.
Všetky strany s výnimkou SNS uvádzajú nutnosť presadiť do úhradového mechanizmu za lôžkovú starostlivosť systém DRG, teda platbu za diagnózu. KDH chce po zavedení tohto systému zabezpečiť, aby sa v rámci neho neštandardným spôsobom nezvýhodňovali niektoré nemocnice.
"Pravdepodobne tým mysleli štátne. Most-Híd zasa celkom správne poukazuje na potrebu ponechania slobody v zmluvných vzťahoch medzi poisťovňami a poskytovateľmi aj po zavedení DRG. Veríme, že tým naráža na dnes existujúce riziko vzniku štátnej regulácie cien prostredníctvom DRG, a tým na nemožnosť selektívneho zazmluvňovania poskytovateľov aj na základe plnenia rôznych indikátorov kvality," poznamenal Zachar.
Strany SaS a Most-Híd považujú za dôležité zmeniť právnu formu štátnych nemocníc ako príspevkových organizácií a transformovať ich na akciové spoločnosti s prehľadným účtovníctvom a jasnými pravidlami a údajmi o hospodárení, ako aj s povinným vykonávaním nezávislého auditu.
Hnutie OĽaNO-NOVA plánuje novú inovatívnu organizačnú formu pre nemocnice, kde budú mať v riadení zastúpenie zamestnanci, odbory, župy a obce. "Podľa nás neexistuje pri takomto participatívnom modeli riadenia jednoznačné rozdelenie rolí a kompetencií, a teda ani vyvodenie zodpovednosti za prípadné zlyhania, ktoré by určite vznikali už len z titulu antagonistických pozícií a motivácií týchto aktérov," vysvetlil Zachar.
Jedným z najnevyhnutejších, ale zároveň z politického, ako aj odborného hľadiska najťažších bodov zdravotnej politiky je podľa INEKO definovanie základného balíka. Dôsledne definovaný zákonný nárok poistenca má okrem toho, že vytvára predpoklady pre udržateľnú finančnú stabilitu sektora, podľa Zachara potenciál nárastu súťaživosti medzi poisťovňami. Môžu tak vzniknúť rôznorodejšie poistné produkty, vrátane drahších nadštandardných.
Liberáli zo SaS plánujú zadefinovať základný balík a umožniť zdravotným poisťovniam, ak naplnia zákonný nárok poistencov, ponúkať im rôzne poistné plány s rôznou cenou a možnosťou tvoriť zisk. KDH menuje vo svojom programe, že zrozumiteľný a štátom garantovaný nárok občana v zdravotníctve musí obsahovať jednoznačnú definíciu nároku z vecného, časového, geografického a finančného hľadiska.
"Podľa KDH bude nutné okrem definície nároku stanoviť aj jasné pravidlá spoluúčasti pacienta, vrátane ochranného limitu pre sociálne slabších a ponúka aj inovatívne riešenie, ak poisťovňa neponúkne pacientovi zdravotnú starostlivosť za podmienok stanovených v zákonnom nároku. Vtedy bude môcť byť pacient liečený u nezmluvného poskytovateľa alebo v zahraničí na náklady poisťovne. Kresťanskí demokrati predpokladajú aj vznik rôznych zdravotných poistných plánov," doplnil Zachar.