BRATISLAVA - Richard Sulík si poriadne zavaril. Šéfovi liberálnej SAS dávajú pocítiť svoj hnev za postoj k utečencom liberálni voliči, ktorých jeho rétorika privádza do šialenstva. Zatiaľ čo jeho názor zdieľa exminister obrany Ľubomír Galko, inému saskárovi - Martinovi Poliačikovi, voliči odkazujú, že so stranou končia!
Šéf strany Sloboda a Solidarita napísal článok s názvom "Utečenci v Nemecku vyvolávajú konflikty" a vyvolal tým búrku nevôle u svojich liberálnych voličov. Tí mu to dávajú pocítiť a odkazujú, že SAS už voliť nikdy nebudú.
Čo ich tak naštvalo? Sulík sa v článku pustil do utečencov slovami "utečenci v preplnených ubytovniach často neostávajú chladnými a vyvolávajú medzi sebou rôzne konflikty," a vymenoval 15 konfliktov za 17 dní, ktoré vyvolali v Nemecku. Sulík si svoju názorovú líniu drží prakticky od začiatku. Toto však vadí potenciálnym voličom z liberálnych kruhov. Zatiaľ, čo mu ľudia (aj s predsudkami) tlieskajú, liberáli od neho utekajú.
V článku Sulík píše o utečencoch, ktorí držia hladovku, protestujú proti zlému zaobchádzaniu a bitkách medzi sebou. Aj keď bol článok pomerne dosť lajkovaný a zdieľaný, v komentároch sa ľudia do neho pustili. "Naložili" mu najmä za tento výrok: "Vôbec si nemyslím, že z pohľadu nás majú mať všetci ľudia na svete rovnaké práva a dávam verejný prísľub, že v prvom rade budem hájiť záujmy občanov krajiny, v ktorej žijem a ktorej občanom tiež som."
Sulík sa v komentároch obhajuje, no u voličov mu to zjavne neprechádza. Ľudia mu odkázali, že by mal vyhodiť z názvu svojej strany slovo Solidarita a vyčítajú mu, že straší ľudí.
Kontroverznú vetu o ľudských právach neskôr upravil, no škoda už bola na svete. Najviac si to odnáša Martin Poliačik. Sám Poliačik Sulíkov názor nezdieľa, so zaťatými zubami to však musí nejako pretrpieť. Tomu liberálni voliči posielajú odkazy na Facebook s odkazom, že strane dávajú zbohom. Viacerí ľudia z liberálnych kruhov tento názor zdieľajú.
Niektorí vo vyzývajú, aby zo strany odišiel či dokonca rozbehol vlastný projekt. Poliačik sa zatiaľ podľa vlastných postojov zo strany nechystá odísť.
Kto však Sulíkov názor zo strany SAS zdieľa, je bývalý minister obrany Ľubomír Galko. Ten v jednom zo svojich príspevkov na Facebooku vynadal kaviarenským intelektuálom a slniečkarom práve kvôli výroku o ľudských právach, ktorý musel Sulík upraviť.
Aký dopad bude mať na SAS postoj k utečencom svojho predsedu? Podľa posledného prieskumu agentúry Median strana získala 7 percent. Vyzerá to tak, že aj keď strana príde o svojich liberálnych voličov, pribudnú im hlasy z iných voličských kruhov. Otázne je potom, či by strana nemala zvážiť zmenu názvu.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%