ŽENEVA - Na následky eboly zomrelo v západnej Afrike do 29. októbra už takmer 5000 ľudí. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) so sídlom v Ženeve, o ktorej informovala agentúra Reuters i televízia BBC.
Podľa WHO si nákazlivá krvácavá horúčka vyžiadala životy 4951 pacientov spomedzi celkovo 13.567 potvrdených alebo pravdepodobných prípadov ochorenia. V štatistických údajoch došlo opäť, podobne ako pri zverejnení ostatnej bilancie, k menším korekciám oboma smermi.
V Libérii zomrelo už 2413 ľudí, ale práve z tejto krajiny prichádzajú pozitívne správy o klesajúcom počte nových ochorení a dnes aj o otvorení nového, jedného z najväčších stredísk pomoci chorým na ebolu v Monrovii. V Sierre Leone neprežilo ochorenie 1510 a v Guinei 1018 ľudí. Osem úmrtí registrujú v Nigérii, jeden prípad, ktorý sa skončil smrťou pacienta, zaznamenali v Mali a jeden v USA.
Ochorenie sa vyskytlo aj v Senegale, Pobreží Slonoviny, kde však v rozpore s niektorými informáciami nedošlo k úmrtiam pacientov. Separátna vlna eboly vyčíňa v Konžskej demokratickej republike, odkiaľ hlásili už tiež desiatky obetí.
WHO súčasne informovala, že všetkých 83 osôb, ktoré sa dostali do kontaktu s infikovanou španielskou zdravotnou sestrou, má za sebou prvé 21-dňové inkubačné obdobie ochorenia. Na vynlásenie Španielska za krajinu bez výskytu eboly však musí uplynúť ešte rovnako dlhé druhé inkubačné obdobie.
Vo Viedni sa začala medzinárodná konferencia o nových infekčných chorobách
V znamení epidémie eboly v západnej Afrike sa niesol dnešný úvodný deň 5. medzinárodnej konferencie o nových infekčných ochoreniach (IMED), na ktorej sa vo Viedni zúčastňuje viac ako 1000 expertov z takmer 100 krajín.
William Karesh z americkej neziskovej organizácie EcoHealth Alliance na tlačovej konferencii k štvordňovému podujatiu zdôraznil, že by sme nemali čakať na vypuknutie epidémií, ale im vopred zabrániť. Ebola je podľa neho ochorenie, ktoré možno včas zastaviť, avšak v západnej Afrike nie je na to funkčný systém.
S tým súhlasil aj prezident Nigérijskej akadémie vied Oyewale Tomori. Podľa neho západný svet vníma ebolu ako globálny problém, ale v západnej Afrike je tomu inak. Aj keď zahraničie a zdravotníci či humanitárni pracovníci robia čo môžu, predovšetkým by sa mala zobudiť politická a hospodárska elita v zainteresovaných krajinách a stanoviť jasné pravidlá, dodal.
Na ďalšie infekčné ochorenia, ktoré momentálne sužujú rôzne oblasti vo svete, upozornil podľa tlačovej agentúry APA Lawrence Madoff z dokumentačného systému pre vypuknutie infekčných chorôb ProMED-mail. Pripomenul, že ľudia s inými živými tvormi zdieľajú nielen planétu ako životný priestor, ale nezriedka aj ochorenia. Preto je dôležitou témou tejto konferencie i zdravie zvierat.