NEW YORK – Približne 200 upratovačov vnútorných priestorov lietadiel na newyorskom letisku LaGuardia vstúpilo vo štvrtok do štrajku na protest proti nedostatočnej ochrane zamestnancov pred smrteľnou vírusovou chorobou ebola. Zamestnanci totiž musia upratovať aj zvratky a toalety, pripomenula agentúra Reuters.
Štrajkujúci upratovači a upratovačky firmy AirServ, ktorí nie sú odborovo organizovaní, vytvorili ľudskú reťaz pred terminálom D na letisku LaGuardia. Ich jednodňový štrajk vyvolali veľké obavy z eboly. Posádky lietadiel boli preto nútené upratať interiéry strojov samy. Niektorí protestujúci niesli transparenty s nápisom "Air Serv ohrozuje bezpečnosť zamestnancov".
Zamestnanci, ktorí sa snažia začleniť do najväčších príslušných odborov v USA, nakrátko prerušili štrajk a zúčastnili sa školenia o infekčných chorobách, zorganizovaného odbormi. Školenie trvalo necelú hodinu a zameriavalo sa na vyzliekanie kontaminovaných rukavíc a správne umytie sa po prípadnom kontakte s vírusom. Na školení sa zúčastnili zamestnanci z letiska LaGuardia a z ďalšieho newyorského letiska Johna F. Kennedyho. Učili sa šikovne navliekať a vyzliekať jasnomodré a zelené latexové rukavice, ktoré sú podľa ich slov hrubšie aj kvalitnejšie než tie, ktoré im poskytuje zamestnávateľ.
"Ide o to, že nechcem zomrieť," povedala 27-ročná upratovačka z letiska JFK, ktorá sa školenia zúčastnila zo strachu pred nakazením ebolou v práci. Štrajkujúci zamestnanci Air Serv povedali, že nemali primerané školenie, ako sa chrániť, a neposkytujú im ani odolné rukavice či ochranné masky na tvár, keď čistia priestory silnými chemikáliami.
Smrť Brita v Macedónsku mohla zaviniť ebola, hotel aj s ľuďmi izolovali
Brit vykazujúci príznaky nákazy vírusom ebola zomrel dnes v Macedónsku a tamojšie úrady uviedli, že izolovali hotel, v ktorom býval. V izolácii v hoteli zostal ďalší Brit a všetci zamestnanci, informovala agentúra Reuters. Podľa vyjadrenia Jovanky Kostovskej z komisie ministerstva zdravotníctva pre infekčné choroby pricestoval Brit, ktorý zomrel, do macedónskeho hlavného mesta Skopje z Británie vo štvrtok 2. októbra a dnes o 15.00 h ho rýchla zdravotná pomoc previezla do nemocnice, kde o niekoľko hodín neskôr zomrel. Muž mal horúčku, vnútorné krvácanie a vracal, pričom sa jeho stav rýchlo zhoršoval.
"To všetko sú symptómy eboly," vyhlásila Kostovská na tlačovej konferencii. Od marca, keď sa ebola objavila v západnej Afrike, už zabila takmer 4000 ľudí. Stav španielskej zdravotnej sestry, prvej známej osoby, ktorá sa nakazila ebolou mimo Afriku, sa dnes v Madride zhoršil, v tamojšej izolácii je sedem ľudí.
Kostovská povedala, že vzorky mŕtveho, ktorý sa narodil v roku 1956, poslali do Nemecka na testovanie. Nepotvrdila, že by druhý Brit v hoteli prejavoval známky ochorenia. Úrady zisťujú, či bola obeť v Afrike predtým, ako z Británie pricestovala do Macedónska.
Riaditeľ CDC: Ebola je najväčšia globálna zdravotná hrozba od objavenia sa AIDS
Epidémia eboly je najväčšou zdravotnou hrozbou pre svet, odkedy sa objavil AIDS, povedal dnes riaditeľ amerického Centra pre kontrolou a prevenciu chorôb (CDC) Thomas Frieden. Hovoril na zasadnutí výročnej konferencie Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky (SB), ktoré zvolali, aby podporili medzinárodnú pomoc boju s touto krvácavou horúčkou.
Prezidenti Guiney, Libérie a Sierry Leone požiadali o pomoc vo forme tisícov zdravotníckych pracovníkov a miliónov dolárov navyše, určených ako na boj s ebolou, tak na prevenciu jej vážnych ekonomických dôsledkov pre postihnuté krajiny, uviedla tlačová agentúra DPA. Postihnuté "krajiny sa nachádzajú vo veľmi krehkej situácii", uviedol vo Washingtone prezident Guiney Alpha Condé.
Libéria bola nútená presmerovať financie určené na hospodársky rozvoj na boj s ebolou, doplnila ho libérijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová cez telemost z libérijskej metropoly Monrovie. Podľa SB by následky epidémie eboly v západnej Afrike pre medzinárodný obchod, investície, miestne poľnohospodárstvo a podnikanie mohli do konca roka 2015 spôsobiť ekonomické škody vo výške 32,6 miliardy dolárov (25,5 miliardy eur). "Ak to rýchlo nezabrzdíme a nezastavíme epidémiu eboly, bude ohrozená budúcnosť nielen západnej, ale možno celej Afriky," varoval prezident SB, Američan Jim Yong Kim.