MONTREAL - Kanadská vláda predstavila plány na presídlenie 1200 osôb, ktoré prežili násilné ťaženie džihádistickej skupiny Islamský štát (IS) proti náboženským menšinám. Vláda sa zameria najmä na jezídov, ktorí boli terčom obzvlášť závažného brutálneho zaobchádzania.
Organizácia Spojených národov dospela vlani k záveru, že IS je zodpovedný za spáchanie genocídy voči jezídom. Daeš v Iraku a Sýrii stále zadržiava podľa odhadov najmenej 3200 žien a dievčat z tejto menšiny a používa ich ako sexuálne otrokyne.
"Našou tradíciou bolo vždy ponúkať ochranu podľa zraniteľnosti, nie náboženstva alebo etnicity, naša pomoc sa celkovo zameriava na všetkých, čo prežili Daeš (IS)," povedal kanadský minister pre imigráciu Ahmed Hussen. Väčšina osôb, ktoré budú v rámci tejto iniciatívy presídlené, sú jezídi, povedal minister novinárom v Ottawe.
Iracká jezídska komunita je izolovanou náboženskou menšinou. Jej náboženstvo je zmesou islamu, kresťanstva a zoroastrizmu. V minulosti bola táto starobylá komunita opakovane terčom prenasledovania zo strany miestnych vlád, ale aj útokov dobyvateľských armád. Sunnitskí radikáli považujú jej členov za vyznávačov diabla. Počas rýchlej ofenzívy v lete 2014 Islamský štát na severozápade Iraku zabil, zajal alebo zotročil tisíce miestnych jezídov. Ďalšie desaťtisíce sa uchýlili do autonómneho irackého Kurdistanu.